Mimo niedzielnego kataklizmu, tokijska giełda przewodziła wzrostom w Azji

06-09-2004, 08:11

Większość azjatyckich giełd bardzo udanie rozpoczęła nowy tydzień. We wzrostach głównych indeksów nie przeszkodziły nawet doniesienia z Japonii, gdzie w niedzielę doszło do serii bardzo silnych wstrząsów sejsmicznych.

Co ciekawe, to właśnie tokijski parkiet przewodził wzrostowemu trendowi w regionie. Na finiszu notowań zyskiwał 2,0 proc. Zwyżkę na największej giełdzie Dalekiego Wschodu napędzały walory takich gigantów jak Canon czy TDK. Dobre zachowanie sektora zaawansowanych technologii to efekt raportu rządowego w którym wskazano na rosnącą skalę inwestycji producentów elektroniki, które mają zaspokoić zwiększający się popyt w ujęciu globalnym na ich wyroby.

Canon, trzeci na świecie producent kamer cyfrowych zwyżkował o około 1 proc. Niemal 2 proc. do swojej wyceny dodały papiery TDK, największego japońskiego wytwórcy głowic wykorzystywanych do produkcji twardych dysków. Jeszcze wyższą skalą aprecjacji mogły pochwalić się walory Matsushita Electric Industrial, największego na świecie producenta elektroniki użytkowej, znanego m.in. z takiej marki jak Panasonic.

Nieco słabiej wypadł w poniedziałek parkiet w Seulu. Mimo przeceny akcji wielu czołowych spółek, indeks Kospi zakończył jednak dzień na plusie, zyskując 0,40-proc.

Ponad 2 proc. stracili posiadacze papierów LG.Philips, drugiego na świecie producenta paneli LCD. Z kolei Samsung Electronics zdecydowany lider branży ekranów ciekłokrystalicznych odnotował 1,6-proc. korektę.

W przypadku LG.Philips spadki wymusił raport banku Citigroup, który zaczął wydawanie rekomendacji dla walorów spółki od „sprzedaj”. Tak krytyczna ocena ma ponoć uzasadnienie w przewidywanym, ponad 50-proc. spadku zysku w drugim półroczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mimo niedzielnego kataklizmu, tokijska giełda przewodziła wzrostom w Azji