Czytasz dzięki

Mimo powojennego chaosu w Iraku benzyna wciąż niesłychanie tania

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-08-2005, 13:13

Posiadacze samochodów narzekający na wysokie ceny benzyny w Europie i Stanach Zjednoczonych mogą być zdziwieni, że w Iraku litr benzyny kosztuje równowartość 1,3 centa amerykańskiego (czyli czterech polskich groszy).

Posiadacze samochodów narzekający na wysokie ceny benzyny w Europie i Stanach Zjednoczonych mogą być zdziwieni, że w Iraku litr benzyny kosztuje równowartość 1,3 centa amerykańskiego (czyli czterech polskich groszy).

W powojennym chaosie irackim niesłychanie niskie ceny paliwa są obok bezpłatnej kartkowej żywności jedną z niewielu rzeczy, na które Irakijczycy nie narzekają.

Jak wynika z ogłoszonego w tych dniach raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dzięki szczodrym subsydiom rządowym Irakijczycy płacą za benzynę wielokrotnie mniej niż ktokolwiek w krajach Europy czy w USA.

W Stanach Zjednoczonych litr benzyny kosztuje 67 centów, a w Wielkiej Brytanii 1,65 dolara. W państwowych stacjach benzynowych Irakijczycy płacą też znacznie mniej niż ich sąsiedzi. W Iranie litr benzyny kosztuje równowartość 10 centów amerykańskich, w Jordanii 50 centów, a w Syrii 46 centów.

Nawet ci Irakijczycy, którzy kupują benzynę po wyższych cenach czarnorynkowych, często na niej zarabiają, przemycając ją do Turcji - podaje raport MFW. Fundusz Walutowy krytykuje rząd Iraku za utrzymywanie hojnych subsydiów i podaje, że w zeszłym roku same subsydia benzynowe kosztowały państwo 3 miliardy dolarów, co stanowiło jedną ósmą produktu krajowego brutto.

Rząd iracki rozważał niedawno plan zmniejszenia subsydiów, ale odrzucił go w obawie przed rozruchami. W zeszłym miesiącu rząd Jemenu zniósł subsydia na produkty naftowe, ale kilka dni później, gdy w największych miastach kraju wybuchły zamieszki, uchylił swą decyzję.    xp/ kan/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane