Mimo sprzecznych danych makro giełdy w USA kontynuowały zwyżkę

(Tadeusz Stasiuk)
05-12-2006, 22:06

Ostatecznie indeks Dow Jones zakończył dzień 0,39 proc. wzrostem. Natomiast Nasdaq Composite zyskał 0,16 proc.

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach toczyła się pod dyktando danych makro. Miały one mieszany wydźwięk, stąd spora nerwowość na rynku i znaczne wahania zarówno indeksów, jak i nastrojów. Przewagę jednak miała strona popytowa. Ostatecznie indeks Dow Jones zakończył dzień 0,39 proc. wzrostem. Natomiast Nasdaq Composite zyskał 0,16 proc.

Raczej pozytywnie można ocenić najnowsze odczyty wskaźników odnoszących się do kosztów i wydajności pracy. Te pierwsze wzrosły, ale mniej niż oczekiwali ekonomiści. Z kolei wydajność wzrosła choć oczekiwano jej niezmienionego poziomu. To po stronie plusów. Niemiło natomiast zaskoczyła prezentacja danych o zamówieniach fabrycznych. W październiku obniżyły się one aż o 4,7 proc., co jest największym spadkiem wskaźnika od lipca 2000 r. Negatywny impuls z tego indeksu próbowały niwelować dane z sektora usług. Wskaźnik aktywności w usługach w USA niespodziewanie wzrósł w listopadzie do 58,9 pkt. Tego typu dane zamiast rozjaśniać obraz stanu amerykańskiej gospodarki tylko go zaciemniają, co sprzyja przede wszystkim inwestorom z większą skłonnością do ryzyka.

W gronie samych spółek in plus zaprezentował się we wtorek Toll Brothers, czołowy przedstawiciel sektora budowlanego. Kurs akcji rósł, gdyż spadek zysku kwartalnego potentata okazał się mniejszy niż szacowali analitycy. Przy okazji zyskiwały na wartości akcje Caterpillar, giganta sprzętu budowlanego.

Dobre nastroje w gronie największych blue chipów ze średniej Dow Jones wspierała zwyżka notowań Coca Coli, lidera sektora producentów napojów niealkoholowych. To zasługa banku inwestycyjnego Merrill Lynch, który podniósł cenę docelową walorów z 48 do 51 USD.

Po doniesieniach o planowanym zamówieniu ze strony Lufthansy, w górę szły kwotowania papierów Boeinga.

Nie popisali się z kolei producenci samochodów. Ceny ich walorów w większości spadały po informacji, że Ford Motor, wicelider amerykańskiego rynku zamierza zwiększyć swoje zadłużenie o kolejne 3 mld USD.

Silnie rósł kurs NYSE Group. Regulatorzy europejskich rynków dali we wtorek amerykańskiej spółce „zielone światło” do realizacji fuzji z Euronext.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Mimo sprzecznych danych makro giełdy w USA kontynuowały zwyżkę