Mimo wszystko

Michał Mizera
opublikowano: 11-03-2005, 00:00

Maja Komorowska to wyjątkowe zjawisko w polskim aktorstwie...

Pracowała z największymi reżyserami, w filmie i teatrze. Grotowski, Jarocki, Axer, Englert, Wajda, Zanussi, Konwicki, Kieślowski, a ostatnio Krystian Lupa. Od każdego uczyła się maksymalnie dużo, dziś potrafi zagrać wszystko. Śmieszna do łez jako Letycja Lubczyk, tajemnicza Rachela z „Wesela”, poruszająca w beckettowskich monodramach. W ostatnich spektaklach Lupy dokonuje rzeczy niewiarygodnych. Scena tańca flamenco z jej udziałem w „Niedokończonej historii na aktora” dosłownie „wymiata” publiczność z krzeseł.

W najnowszej premierze Teatru Współczesnego zagra Sarę Bernhardt, wielką aktorkę z przełomu XIX i XX w., dla której sformułowanie „mimo wszystko” było życiową dewizą. Reżyser Waldemar Śmigasiewicz wykorzystał „Wspomnienia” Johna Murella — ten sam tekst, który posłużył Agacie Dudzie-Gracz do niedawnego spektaklu z Anną Polony. Zapowiada się ciekawa, choć niezamierzona, konfrontacja aktorska Polony i Komorowskiej. Dla tej pierwszej zmieniono tytuł przedstawienia na „Kreatura”, ze względu na charakter samej Bernhardt, ale i na temperament pani profesor Polony (spektakl wyprodukowała krakowska PWST). W drugim przypadku zdecydowano się na bardziej subtelny tytuł, co nie oznacza, że będzie mniej iskrzyć. W końca wielka aktorka gra... wielką aktorkę! To wyjątkowa okazja nie tylko, by bliżej poznać biografię Bernhardt (i to od kulis), ale także by podpatrzyć, jak aktorzy portretują się nawzajem, jak widzą swój zawód. Mimo wszystko to zawsze w jakiejś mierze jest autoportret. Komorowskiej partneruje Wiesław Komasa.

Teatr Współczesny, spektakle: 12-13 III, godz. 19.00, bilety: tel. 825-59-79, 825-52-17, e-mail: teatr@ wspolczesny.pl, w internecie: www.bileteria.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Mimo wszystko