Mimo wysokiego deficytu, Kongres znów obniżył podatki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 20:04

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w piątek kolejną znaczną obniżkę podatków, tym razem w wysokości 95 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w piątek kolejną znaczną obniżkę podatków, tym razem w wysokości 95 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.

Obniżka przeszła głównie głosami posiadających w Kongresie większość Republikanów, z których wszyscy z wyjątkiem trzech głosowali za. Przyłączyło się do nich dziewięcioro Demokratów.

Większość uchwalonych cięć to redukcje podatków od zysków kapitałowych i dywidend od akcji. Demokraci zwracają w związku z tym uwagę, że na obniżce skorzystają głównie zamożniejsi Amerykanie.

Podkreślają też, że jej wartość znacznie przewyższa wartość uchwalonych niedawno cięć wydatków rządowych - 51 miliardów dolarów - co oznacza dalsze powiększenie i tak już wysokiego deficytu budżetowego.

Republikanie argumentowali jednak, że redukcja podatków pobudzi dalszy wzrost gospodarki i przyczyni się do wzrostu liczby miejsc pracy.

Decyzja Izby Reprezentantów - którą prawdopodobnie zatwierdzi też Senat - jest również dużym zwycięstwem prezydenta George'a W. Busha, dla którego obniżki podatków są kluczowym elementem programu.

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Mimo wysokiego deficytu, Kongres znów obniżył podatki