Mimo załamania po decyzji BoE, europejskie giełdy jednak mocno wzrosły

opublikowano: 11-01-2007, 18:19

Wczesnym popołudniem zawrzało na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Bank Anglii nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe.

Wczesnym popołudniem zawrzało na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Bank Anglii nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe.

Wystraszyło to inwestorów, którzy zaczęli pozbywać się walorów. Wcześniej, dzięki przewadze strony popytowej indeksy na trzech głównych parkietach Starego Kontynentu skutecznie odbijały się od dwutygodniowego minimum. Gwałtowny zjazd poniżej poziomu środowego zamknięcia stał się co prawda jedynie udziałem londyńskiego indeksu FTSE, jednak rynki w Paryżu i Frankfurcie znacząco ograniczyły wcześniejsze wzrosty. Dopiero zgodna z oczekiwaniami decyzja EBC (stopy pozostały niezmienione), ustabilizowała sytuację i po pewnym czasie dała impuls do ponownych wzrostów. Ostatecznie, czwartkowe notowania przyniosły sporą aprecjację wskaźników, które wspięły się na 6-letnie maksima.

Dobre nastroje były zasługą spekulacji związanych z kolejnymi fuzjami i przejęciami. Tym razem dotyczyły one dwóch sektorów: producentów wyrobów tytoniowych oraz serwisu finansowego.

Silnie w górę szły notowania hiszpańsko-francuskiego Altadis, producenta znanej marki papierosów Gauloises. Magazyn Business poinformował, że brytyjski gigant Imperial Tobacco Group może zaoferować nawet 10 mld EUR za przejęcie firmy. ITG ponoć zgłosił się do doradców w celu przygotowania odpowiedniej propozycji.

Dobry dzień mieli akcjonariusze Deutsche Boerse. Inwestorzy podbijali kurs mając nadzieje na przyszłe zyski wynikające z procesów konsolidacyjnych w sektorze operatorów giełdowych. NYSE Group, właściciel giełdy z Wall Street, który kupuje alians europejskich giełd Euronext, zamierza zacieśnić współpracę z rynkiem w Tokio. Londyńska LSE z kolei broni się przed wrogim przejęciem przez Nasdaq Stock Market.

Na wartości zyskiwały też papiery szwajcarskiego producenta Clariant. Również w jego przypadku pojawiły się plotki o prawdopodobnej ofercie przejęcia. W grę wchodzić mogą inwestorzy private equity.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane