Min. Rozwoju: rząd przeznaczy miliony na rozwój Łodzi

PAP
opublikowano: 15-11-2017, 21:33

Expo 2022 zorganizuje Argentyna, a nie Polska, jednak rząd nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi – poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju w komunikacie przekazanym po ogłoszeniu przez Międzynarodowe Biuro Wystaw decyzji co do miejsca kolejnego Expo International.

Łódź, będąca polskim kandydatem do organizacji tzw. małego Expo, jako jego temat – pod hasłem "City Re:Invented" - zaproponowała kompleksową rewitalizację miast. Jak przypomniało w środę Ministerstwo Rozwoju, na realizację i przygotowanie tego projektu rząd zarezerwował w budżecie na przyszły rok 360 mln zł.

W środę w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu podczas 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) odbyło się głosowanie, które zadecydowało o przekazaniu prawa do organizacji International Expo w 2022 roku Argentynie. O tym, że wystawa zostanie zorganizowana w Buenos Aires, a nie w Łodzi zadecydowało sześć głosów; na Polskę zagłosowało 56 osób, na jej rywala 62.

Według komunikatu przekazanego przez Ministerstwo Rozwoju, mimo niekorzystnej dla Polski decyzji BIE, rząd nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi; zarezerwowane w budżecie 360 mln zł zostanie "w znacznej mierze zainwestowane w rozwój miasta i regionu."

Łącznie z wpływającymi do Łodzi unijnymi funduszami na rewitalizację obszarową miasta – aglomeracja zyska niemal miliard złotych.

Wśród najważniejszych inwestycji, które będą realizowane w Łodzi w najbliższym czasie Ministerstwo wymieniło tunel średnicowy, łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Wsparciem dla rozwoju miasta ma być planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który - według koncepcji rządu - ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą i z którym współpracować będzie Centralny Hub Logistyczny (CHL); jego budowę w okolicach Łodzi zapowiedziała Poczta Polska.Rządowe wsparcie w wysokości 21 mln zł zyska Uniwersytet Łódzki oraz łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022. Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury swoje instrumentarium – za ponad 20,5 mln zł – odnowi Akademia Muzyczna w Łodzi.Na stworzenie największego w kraju Centrum Nauki i Techniki w dawnej Elektrociepłowni EC1 Łódź pozyskała ponad 18 mln zł (całkowita wartość projektu to 45 mln zł). W ciągu najbliższych kilku lat na terenie łódzkiego Ogrodu Zoologicznego powstanie nowoczesne Orientarium.Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, który przechodzi intensywną modernizację, z rezerwy celowej przekazane będzie 8 mln zł. Z kolei w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej realizowane są dwa projekty - wsparcia startupów, dofinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości kwotą ponad 5,5 mln zł oraz program związany z dystrybucją bonów rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorców o łącznej wartości 24 mln zł.Ministerstwo podkreśla, że są to tylko przykłady bieżących przedsięwzięć rządowych wspierających Łódź i że kolejne obszary wsparcia dla miasta wynikać będą ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Łódź jest w niej wymieniana w specjalnych programach dla aglomeracji.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Na etapie kandydowania Łodzi do organizacji Expo szacowano, że w czasie trzech miesięcy trwania wystawy miasto mogłoby odwiedzić nawet 8 mln zwiedzających.

Według podawanych wówczas wstępnych obliczeń, koszty Expo w Łodzi miały wynieść ponad 5 mld zł i być rozłożone na sześć kolejnych lat. Zakładano, że koszty te zwrócą się w połowie poprzez komercjalizację, a w połowie poprzez inwestycje, które w Łodzi – jak mówił wtedy wicepremier Piotr Gliński - i tak muszą być zbudowane.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, pomimo przegranej w walce o Expo, dzięki skali realizowanych projektów Łódź nadal może budować pozycję lidera w dziedzinie rewitalizacji w Europie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu