"Minecraft" dopuszcza grę międzyplatformową

DI, PAP
opublikowano: 23-09-2017, 11:26
aktualizacja: 23-09-2017, 11:31

Aktualizacja "Better Together" ujednolica i umożliwia wspólną grę w "Minecrafta" użytkownikom PC, Mac, konsol Xbox oraz urządzeń mobilnych i VR.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W przyszłości funkcjonalność gry międzyplatformowej ma objąć również hybrydowe konsole Nintendo Switch.

"Better Together" umożliwia użytkownikom różnych platform sprzętowych wspólną grę na serwerach MMO (przystosowanych do jednoczesnej obsługi dużej liczby graczy) i prywatnych (tzw. Krainach - Realms). Za podstawę do ujednoliconej wersji pod wspólnym tytułem "Minecraft" (bez dookreśleń) posłużył rozwijany od 2012 roku Bedrock Engine.

Aktualizacja ujednolicająca różne wydania gry objęła wersje na konsole, urządzenia mobilne, technologię rzeczywistości wirtualnej i komputery, za wyjątkiem wersji izolowanych: na PlayStation 4, Wii U oraz New 3DS i 2DS, a także oryginalnym wydaniem komputerowym opartym na architekturze Java. Odrębna pozostaje również wersja na Nintendo Switch, jednak Microsoft zapowiada uwzględnienie jej w bliskiej przyszłości. Firma potwierdziła również, że prowadzi rozmowy z Sony w sprawie możliwego objęcia funkcjonalnością międzyplatformową posiadaczy konsol PS4.

"Minecraft" należy do najpopularniejszych gier na świecie, a pod względem wyników sprzedaży historycznie ustępuje jedynie różnym wersjom „Tetrisa”. Dotychczas "Minecraft" był dostępny w różnych wersjach m.in. na komputery z systemami Windows, Linux i MacOS, a także konsole Xbox, PlayStation, Wii U i Nintendo Switch oraz Apple TV i urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Tydzień temu gra doczekała się również wersji na konsole przenośne Nintendo New 3DS i New 2DS (wzorowanej na mobilnej).

Opracowany przez szwedzkiego programistę Markusa Perssona i rozwinięty przez studio Mojang "Minecraft" zaczynał jako gra niezależna, jednak w krótkim czasie zdobył sobie wielomilionowe grono odbiorców. Pod koniec 2014 roku Microsoft wykupił Mojang i prawa do "Minecrafta" za 2,5 mld dol. Do końca lutego 2017 sprzedaż gry na różnych platformach cyfrowych przekroczyła 122 mln kopii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu