MinFin chciało wyłączyć Balcerowicza i Kwaśniaka z postępowania KNB

Internet Securities
opublikowano: 08-03-2006, 18:52

W trakcie środowego posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) przedstawiciel Ministerstwa Finansów Paweł Pelc zgłosił wniosek o odsunięcie od udziału w postępowaniu w sprawie UniCredito Italiano (UCI) Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego Wojciecha Kwaśniaka oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego KNB Leszka Balcerowicza.

W trakcie środowego posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) przedstawiciel Ministerstwa Finansów Paweł Pelc zgłosił wniosek o odsunięcie od udziału w postępowaniu w sprawie UniCredito Italiano (UCI) Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego Wojciecha Kwaśniaka oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego KNB Leszka Balcerowicza.

„W trakcie posiedzenia zgłoszono postulaty o odsunięcie Wojciecha Kwaśniaka oraz mnie” - powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu komisji. Dodał, że postulaty te zgłosił reprezentujący resort finansów Paweł Pelc.

„Trudno powiedzieć, jaka była podstawa prawna” - powiedział przewodniczący KNB.

W trakcie wcześniejszego głosowania nad wnioskiem Ministerstwa Skarbu Państwa o dopuszczenie jego przedstawiciela jako strony w postępowaniu dotyczącym UCI zarówno Kwaśniak, jak i Balcerowicz, byli przeciw.

Przeciw dopuszczeniu głosowała także Ewa Kawecka-Włodarczak, prezes bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Natomiast za udziałem MSP głosowała Zyta Gilowska i Pelc, a także przedstawiciel prezydenta Danuta Wawrzynkiewicz. W głosowaniu Jarosław Kozłowski, szef Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) wstrzymał sie od głosu.

Balcerowicz powiedział, że głosem jego jako przewodniczącego wniosek o udział MSP został ostatecznie odrzucony.

Wcześniej z obrad komisji został wykluczony, na wniosek UCI, wiceminister finansów Cezary Mech, ponieważ według włoskiego banku nie był on bezstronny. Zastąpiła go wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

W ub. tygodniu MSP zwróciło się do KNB z prośbą do dopuszczenie przedstawiciela resortu na posiedzeniu, na którym KNB odniesie się do wniosku UniCredito Italiano dotyczącego BPH. MSP poprosiło KNB o nieudzielanie takiej zgody.

Wniosek UniCredito Italiano dotyczącego zgody na wykonywania z praw głosów do 71,03% akcji Banku BPH.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku. Polski rząd jest przeciwny fuzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane