MinFin: Spadek inflacji w październiku do 4,2 proc. r/r to zasługa taniejących paliw

ISB
opublikowano: 03-11-2008, 16:50

Spadek inflacji w październiku do 4,2% r/r zawdzięczamy głównie spadkowi cen paliw, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej.

"Szacujemy, że ceny transportu obniżyły się w październiku o 0,8% m/m, w tym ceny paliw spadły o 1,8% m/m. Natomiast ceny żywności wzrosły o 0,9% m/m, wobec 1,7% m/m przed rokiem, co wskazuje na wyhamowanie presji wzrostowej na rynku artykułów żywnościowych. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego spadku wskaźnika inflacji, do poziomu poniżej 4% w grudniu. W tym świetle, nie widzimy powodów zmiany założeń inflacyjnych na przyszły rok" - napisała w komentarzu Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Rano resort finansów opublikował prognozę inflacji w październiku, z której wynika, że wzrost wskaźnika CPI w ubiegłym miesiącu wyniósł 0,4% m/ i 4,2% r/r wobec 4,5-proc. wzrostu we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane