MinFin sprzeda w I kw. 2004 euroobligacje za co najmniej 1 mld EUR

23-12-2003, 08:56

PAP: Ministerstwo Finansów zamierza sprzedać w I kw. 2004 roku pięcioletnie euroobligacje o wartości co najmniej 1 mld euro, a także planuje uplasować na rynku szwajcarskim papiery o wartości około 300 mln CHF. MF nie wyklucza również przeprowadzenia emisji w jenach - poinformował w poniedziałek PAP

Jacek Tomorowicz, dyrektor departamentu polityki zagranicznej MF.

"Przymierzamy się do emisji benchmarkowej na co najmniej 1 mld euro. Chcemy ją przeprowadzić na początku roku. Będzie to emisja pięcioletnia o stałej stopie procentowej. Jej termin zapadalności będzie przypadał w 2009 roku" - powiedział PAP Tomorowicz.

Tomorowicz powiedział, że emisja pięcioletnia euroobligacji jest obecnie priorytetem MF. Mandat do przeprowadzenia emisji otrzymały banki Dresdner Kleinwort Wasserstein oraz Credit Suisse First Boston.

"Prace (nad emisją) są już na etapie operacyjnym" - powiedział Tomorowicz.

Według dyrektora departamentu polityki zagranicznej MF na I kwartał planowana jest także tzw. emisja wejścia na rynek szwajcarski.

"Planujemy emisję we frankach szwajcarskich. Ta oferta ma posłużyć do zbudowania nowego rynku. Wartość tej emisji wyniesie około 300 mln CHF" - powiedział Tomorowicz.

Według rozmówcy PAP niewykluczone jest, że w pierwszych trzech miesiącach 2004 roku zostanie przeprowadzona emisja w jenach.

"Jest rozważane dokonanie emisji w jenach. Będzie ona znacznie większa od poprzedniej" - powiedział Tomorowicz.

Pierwszą, i jak dotąd jedyną tego typu, emisję MF przeprowadziło w czerwcu tego roku. Jej wartość wyniosła około 200 mln dolarów.

"Rok finansowy w Japonii kończy się w taki sposób, że z (nową) emisją albo trzeba by było się spieszyć i przeprowadzać ją w pierwszym kwartale, albo - co bardziej prawdopodobne - poczekać z nią do drugiego kwartału (2004 roku)" - powiedział.

W I KW. 2004 ROKU 500 MLN EURO Z MIĘDZYNARODOWYCH INSTYTUCJI FINANSOWYCH

Zgodnie z ubiegłotygodniowym komunikatem MF w I kwartale 2004 roku resort pozyska około 500 mln euro w międzynarodowych instytucjach finansowych oraz może skorzystać z kredytu rewolwingowego o wartości 2 mld euro.

Jak powiedział Tomorowicz na kwotę 500 mln euro będą składać się głównie dwie transze dwóch kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz projekty finansowane przez Bank Światowy.

"Mamy dwa kredyty z EBI, które mogą być wykorzystane na finansowanie potrzeb budżetowych, oba po 500 mln euro. Pierwszy jest na refinansowanie wydatków inwestycyjnych poniesionych przez budżet. Drugi jest związany ze współfinansowaniem funduszy strukturalnych Unii Europejskiej" - powiedział.

"W przypadku pierwszego kredytu około 260 mln euro już +pociągnęliśmy+. Następna część, czyli 240 mln euro, może zostać wykorzystana w I kwartale 2004 roku" - dodał.

Tomorowicz nie odpowiedział na pytanie, czy pieniądze z drugiej transzy przejdą przez rynek, tak jak środki z pierwszej części kredytu. Rozmówca PAP podkreślił, że wymiana walut na złote poprzez rynek będzie dokonywana przez MF w zależności od jej opłacalności i potrzeb budżetowych. Tomorowicz dodał, że nie będzie to miało charakteru interwencji walutowych.

Dyrektor departamentu polityki zagranicznej dodał, że w I kwartale 2004 roku uruchomiona będzie pierwsza transza z drugiego kredytu zaciągniętego w EBI.

„W I kwartale będziemy mogli wziąć także pierwszą transzę - około 100 mln euro - z drugiej pożyczki. Kredyt jest przeznaczony na prefinansowanie, a więc transzę będzie można uruchomić zanim napłyną fundusze unijne" - powiedział.

Według Tomorowicza kolejne 70 mln euro ma pochodzić z tzw. kredytu drogowego zaciągniętego w EBI.

"Poza tym mamy kilka projektów z Banku Światowego, które powinny domknąć planowaną kwotę 500 mln euro" - dodał Tomorowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MinFin sprzeda w I kw. 2004 euroobligacje za co najmniej 1 mld EUR