MinFin sprzedało Bankowi Pekao SA obligacje za 400 mln USD

18-12-2003, 14:12

ISB: Ministerstwo Finansów przeprowadziło w czwartek pierwszą emisję obligacji typu "private placement", czyli nakierowaną na konkretnego nabywcę. Cała emisja siedmioletnich obligacji o wartości 400 mln USD została objęta przez Bank Pekao SA, podał resort w komunikacie. Ministerstwo zapowiedziało kontynuację takich ofert w przyszłości.

Emisję przeprowadzono w ramach emisji obligacji zagranicznych na rynku euroobligacji (tzw. program EMTN), który został ustanowiony w styczniu tego roku i ma umożliwić wyemitowanie w ciągu najbliższych lat obligacji zagranicznych do kwoty o równowartości 5 mld euro.

"Wielkość siedmioletniej emisji obligacji o zapadalności w dniu 18 grudnia 2010, o oprocentowaniu zmiennym, została ustalona na 400 milionów USD. Kupon będzie płatny półrocznie, w wysokości stawki referencyjnej LIBOR dla USD dla okresu półrocznego powiększonej o 32,5 punktu bazowego" - podano w komunikacie.

Obligacje uplasowano z rentownością wyższą od stawki referencyjnej o 36,5 pb, co w przeliczeniu na cenę stanowiło 99,73% wartości nominalnej, podał także resort.

"Emisja typu private placement pozwoliła Ministerstwu Finansów na uplasowanie znacznej kwoty obligacji na precyzyjnie dobranych warunkach, satysfakcjonujących zarówno emitenta, jak i nabywcę" - podkreślił resort.

W komunikacie zwrócono także uwagę, że staranny wybór inwestorów oraz parametrów emisji, na jaki pozwala emisja typu "private placement", umożliwia plasowanie nawet znacznych kwot bez negatywnego wpływu na obligacje pozostające w obrocie rynkowym oraz przyszłe emisje rynkowe.

"Dlatego też MF może w przyszłości dokonywać kolejnych transakcji tego typu. Jest to zgodne ze Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2004-2006, w której MF zapowiadało dywersyfikację instrumentów finansujących potrzeby pożyczkowe, w szczególności możliwość emisji typu prywatnego" - zapowiedziało ministerstwo w komunikacie.

Emisja stanowi prefinansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w roku 2004. Środki, stanowiące równowartość w złotych kwoty uzyskanej z przeprowadzonej emisji dolarowej, zasiliły rachunek budżetu państwa w NBP.

Ministerstwo Finansów podało ostatnio, że zastanawia się nad emisjami w systemie "private placement" o niestandardowych kuponach, których ilość i wielkość mają być uzależnione od popytu na poszczególne typy obligacji. Nie podało jednak jeszcze żadnych szczegółów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MinFin sprzedało Bankowi Pekao SA obligacje za 400 mln USD