MinFin zaprzecza spekulacjom o sprzedaży obligacji poza przetargami

opublikowano: 23-10-2003, 10:46

ISB: Ministerstwo Finansów zaprzecza spekulacjom rynkowym, jakoby pracowało nad możliwością uplasowania krajowych obligacji skarbowych poza przetargami, powiedział w czwartek rzecznik resortu Wiktor Krzyżanowski.

"Ministerstwo Finansów rozważa każdą możliwość zmniejszenia kosztów finansowania długu, ale w tej chwili nie realizujemy żadnego typu projektu" - powiedział dziennikarzom Krzyżanowski.

W ostatnich kilku godzinach pojawiły się na rynku pogłoski, że resort finansów pracuje nad potencjalną emisją obligacji na rynek krajowy, nakierowanych na konkretnego odbiorcę lub odbiorców (off the market).

Taki projekt pozarynkowej emisji mógłby polegać na tym, że obligacje byłyby skierowane do jednego lub kilku banków na podstawie indywidualnych negocjacji i nie byłyby objęte ratingiem. Prawdopodobnie inwestor byłby zobowiązany do utrzymania tych obligacji w swoim portfelu przez czas określony.

MinFin potwierdziło, że nie planuje istotnych zmian w swoich planach emisji obligacji skarbowych w tym roku.

"Nie planujemy żadnych istotnych zmian w naszych planach emisyjnych, jeśli chodzi o krajowy rynek obligacji skarbowych" - powiedział Krzyżanowski.

Wcześniej w czwartek źródło rządowe poinformowało agencję ISB, że resort finansów opublikuje wkrótce plan emisji obligacji skarbowych na rynek krajowy obejmujący okres do końca roku, ale skala emisji będzie niższa niż oczekuje tego rynek.

W październiku resort finansów sprzedał obligacje dwuletnie serii OK0805 za 2,9 mld zł, papiery pięcioletnie serii PS0608 za 1,0 mld zł oraz obligacje 10-letnie serii DS1013 za 0,5 mld zł. Za każdym razem resort sprzedawał wszystkie oferowane papiery, ale w przypadku obligacji pięcioletnich inwestorzy nie zgłosili popytu na przetargu uzupełniającym, kiedy mogli uzyskać jeszcze 20% wyjściowej oferty, a sam resort odwołał przetarg uzupełniający obligacji dwu- i 10-letnich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MinFin zaprzecza spekulacjom o sprzedaży obligacji poza przetargami