MinFin zatwierdziło koncepcję rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej

PAP
29-12-2014, 15:48

Wiceminister finansów Jacek Kapica zatwierdził "Koncepcję rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej". Jednym z głównych założeń projektowanych zmian jest skrócenie terminu wydawania interpretacji indywidualnych z 3 do 2 miesięcy, poinformowało Ministerstwo Finansów.

„Kolejnym celem jest stworzenie z Krajowej Informacji Podatkowej ogólnokrajowego punktu informacji podatkowej, obsługującego wiele kanałów komunikacji, prezentującego kompletną i jednolitą informację na temat podatków (zarówno w udzielanych odpowiedziach, jak i wydawanych interpretacjach), przyjętą i stosowaną konsekwentnie przez wszystkie jednostki administracji podatkowej" – czytamy w komunikacie

Zmiany te, według MinFin mają zapewnić optymalne wsparcie podatników, a wzmocnienie KIP przyspieszy również wydawanie interpretacji indywidualnych.

„Jednolita dla podatników i urzędów skarbowych informacja na temat przepisów prawa podatkowego oraz ich interpretacji przez Krajową Informację Podatkową da podatnikom pewność co do sposobu stosowania przez organy administracji podatkowej przepisów prawa podatkowego oraz zwiększy poczucie stabilizacji w tym obszarze. Powinno to przyczynić się do większej dobrowolności w wypełnianiu obowiązków podatkowych, zmniejszenia liczby popełnianych błędów, skutkujących uszczupleniami lub opóźnieniami wpływów podatkowych do budżetu państwa, jak również do ograniczenia wizyt podatników w urzędach skarbowych" – czytamy także.

Do narzędzi włączonych do nowej struktury będzie należeć Portal Podatkowy, który będzie uzupełniał takie możliwości komunikacyjne  jak e-mail, infolinia, Baza Wiedzy Administracji Podatkowej, czy też interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego.

Ministerstwo podało, że skrócenie terminu wydawania podatnikom interpretacji indywidualnych o 1 miesiąc wymaga wzmocnienia kadrowego KIP, a dodatkowe 175 etaty wzmacniające kadrę KIP pochodzić będzie z etatów uzyskanych w wyniku konsolidacji usług pomocniczych w administracji podatkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / MinFin zatwierdziło koncepcję rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej