Minister aktywów zapowie reformę

Jacek Sasin opowie we wtorek o swojej wizji reformy nadzoru właścicielskiego, którą jego koledzy nazywają „doktryną Sasina”.

W najbliższy wtorek poznamy szczegóły pomysłu, który przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) nazywają „doktryną Jacka Sasina”, czyli doktryną szefa tego resortu. Z naszych informacji wynika, że wicepremier Jacek Sasin powoła we wtorek specjalną komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego i na konferencji prasowej przedstawi plan jej prac. On sam ma być szefem komisji, zastępcą zostanie zaś Janusz Kowalski, wiceminister MAP.

PRZEPISY NA NOWO:
PRZEPISY NA NOWO:
Doktryna Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, ma się przełożyć m.in. na zmianę przepisów dotyczących funkcjonowania rad nadzorczych czy prawa holdingowego.
Fot. WM

W ramach komisji ma pracować pięć zespołów, z których każdy zajmie się wybranym zagadnieniem, np. reformą funkcjonowania rad nadzorczych, prawem holdingowym, prawem handlowym czy kwestiami związanymi z dostępem i ochroną informacji w spółkach. Docelowo prace komisji mają zaowocować zmianami w wielu dokumentach, m.in. w kodeksie spółek handlowych czy w ustawie o ofercie publicznej.

Na łamach „Gazety Polskiej” Janusz Kowalski mówił w grudniu, że MAP chce przeprowadzić zmiany legislacyjne dotyczące prawa koncernowego, „by umożliwić łatwiejsze zarządzanie i koordynowanie dużymi strukturami”.

— Polski kodeks spółek handlowych, jeśli chodzi o konstrukcję koncernu, jest cały czas niedoskonały. Brakuje jasnych uregulowań w zakresie prawa koncernowego, którego beneficjentami będą nie tylko PGNiG, PKN Orlen czy PGZ, lecz także prywatne koncerny działające w Polsce — tak w „Gazecie Polskiej” mówił Janusz Kowalski.

Jeden z naszych rozmówców zbliżonych do MAP dodaje, że obecne przepisy odnoszące się do nadzoru właścicielskiego zostały opracowane 20 lat temu i nie odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom rynków finansowych. W prace nad reformą nadzoru właścicielskiego ma się zaangażować wiele zewnętrznych ekspertów, prawników, wykładowców akademickich. W strukturach MAP działa już biuro do spraw reformy nadzoru właścicielskiego, którego dyrektorem jest Filip Ostrowski, a zastępcą Izabela Wojtyczka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane