Minister chce opóźnić wyższy ZUS

PAP, DI
opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Przepis o zniesieniu limitu ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów.

Będę namawiać premiera oraz ministrów finansów i rodziny na przedłużenie moratorium na zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności składek ZUS w przypadku osób zarabiających więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej — zapowiedziała w poniedziałek w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz Fot. Marek Wiśniewski

Przepis o zniesieniu limitu ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., by wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. W praktyce osoby, które zarabiają więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej, miałyby więc płacić wyższe składki wyliczane od całego wynagrodzenia.

— Decyzja, czy to rozwiązanie ostatecznie wejdzie w życie, jeszcze nie została podjęta — powiedziała Jadwiga Emilewicz.©

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu