Minister finansów nie wypowie się w sprawie rozliczania opcji

opublikowano: 16-01-2015, 00:00

Brakuje przesłanek, żeby w sprawie wliczania opcji w koszty firmy wydać ogólną interpretację — uznało MF.

Komisja Finansów Publicznych zwróciła się do MF o opublikowanie interpretacji ogólnej w zakresie opodatkowania transakcji opcyjnych, która miałaby rozstrzygnąć liczne spory pomiędzy podatnikami i organami oraz doprowadzić do równego traktowania podatników. Wystąpiła również m.in. o podjęcie przez resort działań „zmierzających do wyeliminowania niezgodnych z przepisami praktyk organów skarbowych, a objawiających się m.in. obchodzeniem przez organy kontroli ograniczeń ustawowych co do czasu trwania kontroli podatkowych poprzez prowadzenie nieobjętych powyższymi restrykcjami postępowań podatkowych. Agnieszka Królikowska i Jarosław Neneman, wiceministrowie finansów, na wczorajszym posiedzeniu komisji wskazywali, że nie ma przesłanek, aby w sprawie kosztów związanych z opcjami wydać ogólną interpretację.

— Minister finansów nie stwierdził występowania w orzecznictwie organów podatkowych różnic interpretacyjnych w takich samych stanach faktycznych, w odniesieniu do opcji. Opcje kupione zaliczane były do kosztów, a wystawiane nie, chyba że okoliczności wskazywały, że było to związane z zabezpieczeniem przychodów — mówił Jarosław Nenemen.

Agnieszka Królikowska wyjaśniła, że w latach 2012-14 przeprowadzono łącznie 48 postępowań kontrolnych wobec firm zaangażowanych w opcje, a to zaledwie 0,17 proc. wszystkich postępowań kontrolnych. Nie była to zatem zmasowana akcja. Podkreśliła też, że brak na posiedzeniu komisji zainteresowanych firm może świadczyć o tym, że nie mają one zastrzeżeń co do wyników tych postępowań. Wskazała też, że czas trwania kontroli podatkowej jest ograniczony, ale to ograniczenie nie dotyczy tzw. postępowania kontrolnego. Natomiast kontrola może być wszczęta w ramach postępowania kontrolnego. Dodała, że w przyszłych przepisach MF postara się rozgraniczyć te kwestie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Minister finansów nie wypowie się w sprawie rozliczania opcji