Minister finansów odpala podatkową bombę - wykładnia prawa

opublikowano: 18-07-2014, 00:00

Interpretacja podatkowa przestanie chronić przedsiębiorcę, który — zdaniem fiskusa — unikał opodatkowania i sporo na tym zyskał

W systemie wydawania interpretacji przepisów podatkowych raczej nie będzie rewolucji. Większość zmian Ordynacji podatkowej przewidzianych w projekcie ma charakter porządkujący i dotyczy głównie organów skarbowych. Szykuje się jednak kilka ułatwień proceduralnych dla podatników.

Jeden za wszystkich

O interpretacje podatkowe będzie można występować wspólnie, w kilka osób, które łączą relacje biznesowe. — To jest zmiana od dawna oczekiwana. Dowodzi praktycznegopodejścia ministra finansów do procesu wydawania interpretacji. W bardzo wielu przypadkach dotyczą one na tyle skomplikowanych sytuacji, że dotykają nie tylko jednej strony, lecz szerszego otoczenia biznesowego czy prywatnego — mówi Maria Kukawska, doradca podatkowy, partner w Stone & Feather Tax Advisory. Patrycja Kowalczyk, doradca podatkowy w Crido Taxand, również ocenia tę zmianę pozytywnie.

— Takie grupowe wnioski mogą dotyczyć zarówno tego samego podatku, np. CIT, jeżeli kilku wspólników spółki zechce wyjaśnić ten sam problem, jak i podatków, które są wzajemnie sprzężone, np. VAT—PCC — wyjaśnia Patrycja Kowalczyk.

O grupową interpretację będzie występowała jedna osoba jako strona postępowania. Otrzymaną wykładnią podzieli się z pozostałymi przedsiębiorcami wymienionymi we wspólnym wniosku. Każdy z nich będzie chroniony, wszyscy będą też mogli zaskarżyć interpretację. Nie wiadomo jednak, jaka będzie sytuacja podatników, którzy do wniosku nie dołączyli, bo nie chcieli, nie mogli lub nie wiedzieli, że powstała taka inicjatywa, ale też są zaangażowani w przedsięwzięcie, którego dotyczy wykładnia. Eksperci zastanawiają się, czy takie osoby będą mogły powoływać się na odpowiedź fiskusa.

Bez powtarzania…

Projekt na to pytanie nie odpowiada. Nadaje natomiast nową rolę interpretacjom ogólnym, o charakterze powszechnym, wydawanym przez ministra finansów.

Organy podatkowe będą odmawiały wydawania interpretacji indywidualnych, jeśli okaże się, że podatnicy wystąpią z problemem już rozstrzygniętym w ministerialnej wykładni, do której fiskus odeśle w odmowie. — Ta zmiana, choć korzystna, ma pewien minus. Interpretacje ogólne nie zawsze obejmują wszystkie aspekty konkretnego problemu, z którym boryka się przedsiębiorca. Czasem tylko pozornie sytuacje są identyczne — zauważa Patrycja Kowalczyk.

Przedstawicielka Crido Taxand spodziewa się sporów na tym tle.

…i bez spadochronu

Żadna interpretacja nie ochroni przedsiębiorcy, wobec którego zostanie zastosowana klauzula o unikaniu opodatkowania. Nawet interpretacja indywidualna, wydana na jego wniosek, utraci rolę ochronną, kiedy postępowanie w sprawie unikania opodatkowania zakończy się prawomocną decyzją, potwierdzającą takie działania podatnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane