Minister Gilowska nie proponuje reformy

Jarosław Królak
opublikowano: 06-04-2006, 00:00

Dreptanie w miejscu — tak rozczarowani przedsiębiorcy oceniają plan zmian podatkowych minister Gilowskiej. I apelują: Premierze, pomóż.

Kolejna organizacja przedsiębiorców skrytykowała założenia reformy podatkowej.

— Zapowiadana reforma odpłynęła w siną dal. Zabrakło woli politycznej. Rozwiązania przedstawione przez minister Zytę Gilowską nie zmniejszą bezrobocia. Dlatego proponujemy szereg regulacji korzystnych dla gospodarki i apelujemy do premiera o przeprowadzenie prawdziwej reformy podatkowej — mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Proponowane przez resort finansów zmiany sceptycznie oceniła już m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Pracodawców Polskich i Business Centre Club.

Urzędnicy znów górą

Jak ciężkie jest życie ministra finansów, przekonuje się właśnie Zyta Gilowska. Od piątku, kiedy przedstawiła propozycje zmian w podatkach, słyszy tylko głosy krytyki i niezadowolenia. Powszechnie powtarzana jest opinia, że jej program to krok w dobrym kierunku, ale bojaźliwy i bez szans na ograniczenie bezrobocia (to jej główny cel pani minister). Do chóru niezadowolonych przyłączyła się PKPP Lewiatan, której projekt nowelizacji ustawy o VAT miał stać się podstawą projektu ministerialnego. Nie stał się.

— Porządne propozycje zespołów eksperckich popierane przez wiceministra Mirosława Barszcza natrafiły na opór „pionów kontrolnych” w Ministerstwie Finansów. Wiele dobrych rozwiązań przepadło, bo urzędnicy obawiali się uszczuplenia budżetu. Projekt ministerialny nie zawiera zapowiadanych uproszczeń proceduralnych. Nowości jest tylko około 20 — tłumaczy Rafał Iniewski, doradca ministra Barszcza, zarazem ekspert Lewiatana.

Na pierwszy ogień poszły rozmaite składki na fundusze.

— Główną barierą dla tworzenia miejsc pracy są zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy. W tym zakresie lepiej jest nawet w Rumunii, Bułgarii czy Słowacji. Tylko istotne ograniczenie tych kosztów może poprawić pozycję naszych firm i napływ inwestycji zagranicznych. Samo zmniejszenie składki rentowej z 13 do 9 proc. nie wystarczy — mówi Jacek Męcina, doradca PKPP.

Przypomniał, że firmy są obciążone następującymi składkami: na fundusz emerytalny (prawie 20 proc. wynagrodzenia brutto), ubezpieczenie chorobowe (z 2,45 proc. ma spaść do 1,8 proc.), Fundusz Pracy (2,45 proc.), FGŚP (0,1 proc.) i PFRON (średnio 2,4 proc.).

Jerzy Martini, ekspert Lewiatana ds. VAT (bliski współpracownik Mirosława Barszcza), przyznaje, że reforma VAT wypada blado.

— Jest kilka dobrych propozycji, ale to za mało, aby mówić o reformie. Szkoda, bo włożyliśmy wiele pracy w przygotowanie dla ministerstwa kompleksowej nowelizacji — mówi Jerzy Martini.

Oto nasze propozycje

Lewiatan wskazuje premierowi regulacje, które powinny się znaleźć w projektach rządowych. Chodzi m.in. o: ułatwienia w tworzeniu grup kapitałowych oraz grup podatkowych, umożliwienie menedżerom opodatkowania 19-procentową stawką PIT, poszerzenie możliwości odliczania VAT i stosowania ulgi na złe długi, ujednolicanie zasad rozliczania podatku od leasingu, zmianę sposobu przeliczania kursów walut oraz rozliczania różnic kursowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Minister Gilowska nie proponuje reformy