Minister gospodarki nie chce, aby Gazprom przejął Jugansknieftiegaz

opublikowano: 02-12-2004, 11:17

Minister gospodarki German Gref sprzeciwił się planom udziału Gazpromu w licytacji pakietu 76,8 proc. akcji Jugansknieftiegazu, poinformował rosyjski dziennik Wiedomosti. Aukcję papierów głównego oddziału wydobywczego koncernu naftowego Jukos wyznaczono na 19 grudnia.

We wtorek Siergiej Bogdanczikow, szef spółki naftowej Gazpromu potwierdził, że koncern gazowy chce wziąć udział w licytacji pakietu akcji Jugansknieftiegazu. Według Wiedomosti, po ujawnieniu tej informacji Gref nakazał radzie nadzorczej Gazpromu, w której zasiada, udzielanie zgody na taką operację.

Nieoficjalnie mówi się, że minister gospodarki obawia się zaskarżenia w sądzie przez akcjonariuszy Jukosu sprzedaży akcji Jugansknieftiegazu. Jej legalność budzi bowiem wątpliwości. Inną kwestią, która może niepokoić Gref obawia się także, że wydane na akcje Jugansknieftiegazu pieniądze uszczuplą środki na inwestycje Gazpromu. Cena wywoławcza papierów wynosi 8,65 mld USD.

Według agencji Interfax, rosyjski rząd ma zdecydować 7 grudnia, czy Gazprom weźmie udział w licytacji akcji Jugansknieftiegazu.

Sprzedaż Juganskniefiegazu jest konsekwencją naliczenia przez rosyjskiego fiskusa zarówno jemu, jak i Jukosowi olbrzymich zaległości podatkowych. Państwo domaga się zapłacenia przez koncern Jukos zaległych podatków w wysokości 18,4 mld dolarów. W czwartek kurs największego rosyjskiego eksportera ropy spadł na moskiewskiej giełdzie MICEX aż o 35,85 proc. Notowania papierów spółki były zawieszone na tym rynku od 24 listopada.

MD, AFX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Minister gospodarki nie chce, aby Gazprom przejął Jugansknieftiegaz