Czytasz dzięki

Minister gospodarki spotkał się z saudyjskimi biznesmenami

opublikowano: 25-06-2007, 19:44

Polska jest gotowa do długofalowej współpracy z  krajami Półwyspu Arabskiego, przede wszystkim w energetyce, ale również w handlu i inwestycjach - uważa szef resortu gospodarki Piotr Woźniak, który spotkał się w poniedziałek z grupą biznesmenów z Arabii Saudyjskiej.

Biznesmeni towarzyszą królowi Arabii Saudyjskiej Abdullahowi bin Abdulaziz Al Saudowi, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jest to pierwsza w historii wizyta króla Arabii Saudyjskiej w naszym kraju.

Minister gospodarki zachęcił arabskich biznesmenów do inwestowania w Polsce. Przewodniczący delegacji saudyjskich przedsiębiorców dr Fahad S. Al Sultan powiedział, że są oni zainteresowani podjęciem współpracy w budownictwie, projektach infrastrukturalnych, przemyśle stoczniowym i energetyce.

W ostatnich latach nastąpił trzykrotny wzrost wymiany handlowej między Polską a Arabią Saudyjską. W 2006 r. było to 290 mln USD (w 2003 r. 95 mln USD). Saudyjski eksport do Polski wzrósł z 29 mln USD w 2003 r. do 146,6 mln USD w 2006 r.

Według najnowszych danych dotyczących okresu styczeń - marzec br., poziom wymiany handlowej między Polską a Arabią Saudyjską jest najwyższy w stosunku do pozostałych państw Zatoki Perskiej. Nasz eksport do Arabii Saudyjskiej plasuje się na 7. miejscu, po Turcji, Chinach, Kazachstanie, Japonii, Korei Pd. i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

35 proc. polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej w 2006 r. to artykuły rolno-spożywcze, przede wszystkim sery przetworzone, mleko w proszku i śmietanka (w stosunku do 2005 r. wzrost ponad 168 proc.).

Jak twierdzą sami Saudyjczycy, Polska zajmuje 3. miejsce wśród importerów produktów mleczarskich, po Austrii i Danii, wyprzedzając m.in. Holandię i Francję.

Produkty przemysłu surowców mineralnych, chemicznego, meblarskiego i papierniczego stanowiły 22 proc. polskiego eksportu. Saudyjczycy kupują u nas meble, ścier drzewny, papier workowy, artykuły higieniczne, opony a także perfumy i wody toaletowe.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Tu wytwarza się 32 proc. całego PKB świata arabskiego, 24 proc. PKB Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Inwestycje zagraniczne Arabii Saudyjskiej za granicą szacowane są na 800-1000 mld USD, a rezerwy banku centralnego wynoszą ok. 250 mld USD.

W 2006 r. wzrost PKB osiągnął 4,2 proc. i jest on nieco mniejszy niż kilka lat wcześniej (w 2003 r. 7,7 proc., 2004 r. -5,2 proc., 2005 r. - 6,4 proc.). To rezultat zmniejszenia wydobycia ropy naftowej, zgodnie z zaleceniami OPEC (27-30 proc. wydobycia ropy w ramach tej organizacji pochodzi właśnie z Arabii Saudyjskiej).

Mimo ograniczeń wydobycia, dochody naftowe w 2006 r. wyniosły w Arabii Saudyjskiej 191 mld USD. Dodatnie saldo bilansu płatniczego wzrosło do 114 mld USD, a nadwyżka budżetowa wyniosła 70,7 mld USD.

Podstawową gałęzią gospodarki Arabii Saudyjskiej jest sektor naftowy, który jest źródłem 48 proc. PKB i stanowi 75 proc. dochodów budżetowych. Arabia Saudyjska dysponuje największymi na świecie zasobami ropy naftowej - 264 mld baryłek w 25 proc. rozpoznanych złóż i 35 proc. rezerw światowych.

Zdolności wydobywcze Arabii Saudyjskiej wynoszą 11 mln baryłek dziennie. W tym kraju znajduje się 8 rafinerii o łącznych zdolnościach przerobowych 1,6 mln baryłek dziennie we własnych spółkach i poza granicami kraju.

Saudyjski eksport ropy naftowej wyniósł ok. 7,5 mld baryłek dziennie w 2006 r. Głównym odbiorcom pozostają USA - 18,6 proc. a największym odbiorcą grupowym są państwa Azji, zwłaszcza Japonia (14 proc.), Chiny (16 proc.), Korea Południowa (11 proc.) i Indie (6 proc). Do Europy trafia mniej niż 15 proc. saudyjskiej ropy, głównie do Holandii, Włoch, Niemiec, Portugalii.

Na terenie Arabii Saudyjskiej znajdują się również ogromne zasoby gazu ziemnego, oceniane na 200 bilionów m sześc., co daje jej 4. miejsce na świecie po Rosji, Iranie i Katarze. Ponad 60 proc. saudyjskiego gazu znajduje się w złożach towarzyszących ropie naftowej; ponadto gaz występuje samodzielnie w południowo - wschodniej części kraju - Rub al Khali.

Pod względem samodzielnie występującego gazu, zbadano dotąd jedynie jedną trzecią powierzchni Arabii Saudyjskiej - szacuje się, że w samym Rub al Khali mogą występować złoża wielkości ponad 150 bln m sześc.

Arabia Saudyjska jest jednym z 20 największych uczestników rynku światowego. W 2006 r. obroty jej handlu zagranicznego wyniosły 270 mld USD. Dodatnie saldo bilansu handlowego wyniosło 150 mld USD. Saudyjski eksport w 2006 r. jest oceniany na 210 mld USD, z czego 90 proc. to ropa naftowa. Na pozostałe 10 proc. składają się produkty petrochemiczne i plastyczne, artykuły żywnościowe, wyroby metalowe, materiały budowlane i sprzęt elektryczny.

Władze saudyjskie dżą do wykorzystania wysokich dochodów z ropy naftowej oraz napływu kapitałów krajowych i zagranicznych dla dywersyfikacji gospodarki narodowej i zmniejszenia jej zależności od sektora naftowego. Rozbudowują przemysł petrochemiczny i górnictwo bogactw naturalnych, a także postawiły na rozwój przedsiębiorstw - państwowych i prywatnych, działających w branży IT i biotechnologicznej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane