Minister klimatu: ochrona taryfowa na razie ma dotyczyć gazu

  • PAP
opublikowano: 18-03-2022, 11:40

Zapowiadane przedłużenie ochrony taryfowej dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na razie ma dotyczyć gazu - przekazała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa MKiŚ została zapytana przez Polską Agencję Prasową, czy zapowiedziana w piątek na konferencji ochrona taryfowa będzie odnosiła się zarówno do cen gazu, jak i prądu. "Na dzień dzisiejszy mówimy o gazie" - powiedziała Anna Moskwa.

Wcześniej podczas konferencji minister Moskwa poinformowała, że do 2027 r. Urząd Regulacji Energetyki (URE) ma regulować taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak np. szkoły czy szpitale. Dodała, że ochroną ma objąć 7 mln gospodarstw domowych.

W rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska wskazała, że obecnie Komisja Europejska przygotowuje swoje rozwiązania i pakiety dotyczące ochrony odbiorców indywidualnych. Polski rząd - jak dodała - ma przygotować własną inicjatywę w tej sprawie.

"Pojawiło się w komunikatach Komisji kilka takich już sygnałów, że jest zgoda na wydłużenie ochrony dla odbiorców wrażliwych, dla mieszkańców. Widzimy tę datę 2027 r. jako datę końcową, gdzie polityki europejskie będą przestawiały się zupełnie na nierosyjskie surowce. Więc powiązaliśmy to z tym 2027 i ma to obowiązywać do 2027 r. (ochrona taryfowa - PAP)" - powiedziała Anna Moskwa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zatwierdzanie przez URE taryf cen gazu dla gospodarstw domowych ma obowiązywać do końca 2023 roku. Od początku 2024 r. ceny miały zostać uwolnione. W 2017 r. ceny gazu zostały uwolnione m.in. dla przedsiębiorstw.

"Zdecydowaliśmy się do 2027 r. przedłużyć taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych, ale też do tego taryfowania gazowego włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia, czyli wszystkich odbiorców wrażliwych - wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, wszystkie podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, szkoły, szpitale, przedszkola - całą listę podmiotów wskazanych w już przyjętej ustawie z przedłużeniem do 2027." - mówiła na piątkowej konferencji minister Moskwa.

Chodzi o ustawę z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Dzięki nowym przepisom ochroną przed nadmiernym wzrostem rachunków za gaz objęte są: gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty zbiorowe zaopatrujące w paliwa gazowe lokale mieszkalne, a także grupa tzw. odbiorców wrażliwych - m.in. szpitale, pomocy społecznej, noclegownie, żłobki czy placówki zapewniające opiekę osobom niepełnosprawnym.

Anna Moskwa przekonywała, że przedłużenie taryfowania pozwoli objąć ochroną 7 milionów gospodarstw domowych. Dodała, że to Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie zatwierdzać taryfy, by przeciwdziałać ryzyku gwałtownych wzrostów cen.

Szefowa MKiŚ wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem podczas piątkowej konferencji prasowej informowała o założeniach tzw. tarczy antyputinowskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane