Minister klimatu: to niekoniecznie Orlen musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

  • PAP
opublikowano: 02-01-2023, 13:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

To niekoniecznie Orlen musi być partnerem dla niemieckiej rafinerii Schwedt - stwierdziła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że rząd liczy na takie porozumienie, ale rozmowy biznesowe w tej sprawie są poufne.

We wrześniu ubiegłego roku rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft, posiadającej m.in. pakiet kontrolny w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Według ówczesnych doniesień agencji Bloomberga i Reutera, PKN Orlen miałby być zainteresowany przejęciem tych udziałów. Orlen twierdził wówczas, że na bieżąco obserwuje sytuację w regionie.

Anna Moskwa, fot. Marek Wiśniewski
Anna Moskwa, fot. Marek Wiśniewski

Minister Moskwa w poniedziałek w Radiu RMF FM odniosła się do ewentualnego przejęcia udziałów Rosnieftu przez PKN Orlen. "Nie mówimy, że to koniecznie musi być Orlen. Tutaj mówimy w ogóle o rozmowach biznesowych, więc to byśmy pozostawili owiane tajemnicą. Liczymy, że takie porozumienie będzie" - podkreśliła szefowa resortu klimatu.

Szefowa resortu klimatu mówiła również o dostawach ropy naftowej do niemieckich rafinerii i odchodzeniu od rosyjskiego surowca.

"Są tutaj dwa poziomy: poziom polityczny, na którym my deklarujemy współpracę tak, żeby ta pełna dywersyfikacja po stronie polskiej i po stronie niemieckiej do Federacji Rosyjskiej miała miejsce. Dobry gest Niemiec, czyli wyzbycie się udziałów Rosnieftu - rosyjskiej firmy, to był warunek dalszych rozmów, to się stało" - powiedziała minister Moskwa.

Dodała, że oprócz tego rozmowy mają również wymiar biznesowy, "w który nie wnikamy, bo jak każda inna umowa, każda inna transakcja musi się spółkom opłacać, tak i te rozmowy są prowadzone. Jeżeli dojdzie do jakiegoś porozumienia, bo taka współpraca polsko-niemiecka już jest (...), jak najbardziej jesteśmy na to otwarci" - zaznaczyła szefowa MKiŚ.

Zastrzegła, że spółki już ze sobą rozmawiają, ale zawsze priorytetem jest zabezpieczenie rynku polskiego i tych innych, na których jest obecny Orlen, czyli Czech i Litwy. "Przepustowość w rafinerii jest, gotowość rafinerii jest, tylko kwestia dalszych szczegółów i oczywiście sankcji, bo one też będą wpływały na dalsze porozumienia" - uzupełniła Anna Moskwa.

Rosnieft kontroluje w Niemczech 12 proc. przemysłu rafineryjnego, w tym m.in. 54,17 proc. udziałów w rafinerii PCK Schwedt - najważniejszym dostawcy produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Ropa do rafinerii jest dostarczana z Rosji przez Polskę rurociągiem Przyjaźń; jego operatorem jest Grupa PERN.

Pod koniec maja 2022 r. PERN zwracał uwagę w odpowiedzi na pytania PAP, że gdyby druga nitka Rurociągu Pomorskiego była wybudowana, mógłby zaproponować więcej przepustowości stronie niemieckiej. "Podobnie w przypadku przyjęcia ropy naftowej z morza. Jeśli potwierdzi się taka potrzeba naszych klientów, możemy rozbudować Naftoport o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Jeśli zaś pojawiłaby się potrzeba wybudowania nowych pojemności surowcowych, to także tę inwestycję jesteśmy w stanie zrealizować" - zapewnił wtedy PERN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane