Minister klimatu: we wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski trafi ma Radę Ministrów

  • PAP
opublikowano: 15-03-2023, 16:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski ma trafić na Radę Ministrów - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że porozumienie z górnikami, co do planowego odejścia od węgla w 2049 r., to jest to, czego rząd chce dotrzymać w polityce energetycznej.

W środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana przez dziennikarzy o stan prac nad aktualizacją Polityki Energetyczną Polski 2040 (PEP) odpowiedziała, że w ubiegłym tygodniu w czwartek PEP trafił na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i został zaakceptowany.

Anna Moskwa, fot. Marek Wiśniewski
Anna Moskwa, fot. Marek Wiśniewski

"Kilka drobnych uwag wprowadziliśmy. Wczoraj dokument został przekazany członkom rządu do konsultacji. Nie było wczoraj żadnych uwag. Być może dzisiaj się pojawią" - poinformowała Anna Moskwa, która brała udział w konferencji „Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”. "Ta dynamika pozwala nam sądzić, że we wtorek dokument będzie na Radzie Ministrów" - dodała.

Minister podała główne kierunki, jakie rząd przyjął w aktualizacji PEP. "Jest to więcej OZE, modernizacja bloków energetycznych opartych o węgiel, tak żeby przez te najbliższe lat móc zapewnić stabilną produkcję (energii - PAP), to jest uwzględnienie MMR i SMR (małe i średnie reaktory atomowe - PAP) w większym wymiarze niż dzisiaj. To jest bardziej szczegółowe określenie dynamiki rozwoju dużych mocy jądrowych, elektrownie szczytowo pompowe, które będą już w takim wolumenie, że możemy je uwzględniać w miksie energetycznym" - wymieniła Moskwa zaznaczając, że to są główne podstawowe zmiany.

Minister zwróciła uwagę, że czwartym zapowiadanym filarem PEP jest suwerenności energetyczna, rozumiana jako dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii i duży plan rozwoju sieci energetycznych. "(...) to jest jedno z głównych wyzwań, z którym się mierzymy" - stwierdziła Moskwa.

"Aktualny PEP oparty jest o umowę społeczną, to jest ten dokument dla nas wiążący, który pokrywa się też z naszymi analizami co do bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju odnawialnych źródeł energii, więc umowa społeczna i te założenia, które tam są wskazane, to jest ten podstawowy wektor dla polityki energetycznej" - poinformowała szefowa MKiŚ. "Porozumienie z górnikami, co do odejścia od węgla w 2049 r., planowego odejścia, to jest coś, czym się możemy chwalić (...), czego chcemy dotrzymać w tej polityce energetycznej" - zaznaczyła.

Przyjęta przez rząd w lutym 2021 r. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. wyznacza ramy transformacji energetycznej w Polsce. PEP 2040 zakłada m.in., że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Polityka opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i poprawie jakości powietrza.

Zgodnie z Polityką w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc., moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r., a w w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane