Minister kultury podpisał umowę na budowę Centrum Sztuk Użytkowych

PAP
opublikowano: 13-11-2009, 15:45

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał w piątek w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu umowę o współfinansowaniu przez ministerstwo budowy Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności ASP. Centrum ma powstać do 2012 r. i będzie kosztować ok. 60 mln zł. Znaczna część środków ma pochodzić z Unii Europejskiej.

Centrum będzie nowoczesnym budynkiem dydaktycznym o powierzchni użytkowej 12 tys. m kw. "Powstanie ogromny budynek. Znajdą się tam wszystkie wydziały związane ze wzornictwem: wzornictwo przemysłowe, ceramika, szkło, grafika projektowa, multimedia. Będzie też rzeźba, konserwacja ceramiki i szkła" - opowiadał PAP w piątek rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prof. Jacek Szewczyk.

Dodał, że idea jest taka, aby powstały tam pracownie np. szkła z "minihutą", w której studenci ASP będą mogli na miejscu realizować swoje pomysły dyplomowe, czy krótkie serie ciekawych wzorów dla przemysłu. "Podobnie myślę o ceramice. Chciałbym, aby powstała wzorcowa pracownia ceramiczna, z piecem do wypalania porcelany, gdzie można by odbywać praktyki, przygotowywać krótkie serie dla przemysłu, robić prace badawcze" - opowiadał Szewczyk.

Zdaniem Zdrojewskiego będzie to jedna z droższych inwestycji w szkolnictwie wyższym. Minister wyjaśnił, że projekt wrocławskiej ASP wypełnia potrzebę budowania obiektów dla edukacji w zakresie nowych technologii.

Zdaniem Zdrojewskiego dodatkowym, bardzo ważnym aspektem projektu jest wzorcowe przygotowanie zarówno pod względem technicznym jak i w zakresie tempa realizacji. "To jest bardzo dobry i interesujący projekt. Pod względem artystycznym nie będę tego recenzował - mamy od tego artystów. Dla mnie ważna jest funkcjonalność obiektu i jego koszty utrzymania. Na to zwracam uwagę" - mówił Zdrojewski.

Zdaniem architekta i współautora projektu Tomasza Głowackiego, obiekt powinien być przede wszystkim "funkcjonalny i elastyczny". "Przestrzeń, która tam powstanie ma być funkcjonalna nie tylko teraz, ale co najmniej przez kolejne 50 lat. Zaprojektowaliśmy to tak, aby pewne pomieszczenia mogły zmieniać swoją wielkość i przeznaczenie w trakcie użytkowania obiektu" - mówił Głowacki.

Wyjaśnił, że w budynku znajdą się nie tylko sale dydaktyczne, seminaryjne, ale i pracownie warsztatowe, małe manufaktury, małe zakłady przemysłowe, galeria. A wszystko to - opowiadał architekt - znajdzie się pod dużą, szklaną elewacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Minister kultury podpisał umowę na budowę Centrum Sztuk Użytkowych