Minister musi oddać Ilbau pieniądze za A4

Joannna Barańska
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Przez błąd urzędników Ilbau Kirchner nie musi płacić 2,5 mln zł kary. Ale już to zrobił, a teraz nie ma kto mu oddać pieniędzy.

Przez błąd urzędników Ilbau Kirchner nie musi płacić 2,5 mln zł kary. Ale już to zrobił, a teraz nie ma kto mu oddać pieniędzy.

1,8 mln zł domaga się od ministra środowiska Ilbau Kirchner A4 Motorway Construction — spółka cywilna utworzona przez Herrmann Kirchner Polska i Strabag. Firma nie tylko budowała opolski odcinek autostrady A4, lecz także miała koncesję na wydobywanie kruszyw do budowy autostrady. I to właśnie za wydobywanie kruszywa z rażącym naruszeniem koncesji wojewoda opolski ukarał ją w 2002 r. ponad 2,5 mln zł.

Minister środowiska zmienił nieco wysokość kary i zarządził wpłacenie 60 proc. gminie Prószków, na której terenie wydobywano kruszywo, a 40 proc. Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ilbau Kirchner pieniądze wpłacił, ale się odwołał. W połowie 2004 r. sąd uchylił decyzję o karze. Okazało się, że minister nieprawidłowo skierował ją do spółki — ponieważ jest to spółka cywilna, decyzja powinna być skierowana do jej wspólników.

W mocy pozostała więc decyzja wojewody o karze. Ilbau Kirchner mógł odwołać się ponownie do ministra środowiska. Ten mógł jednak tylko umorzyć postępowanie — kara się przedawniła. Ilbau Kirchner wystąpił więc o stwierdzenie nadpłaty kary i jej zwrotu.

Dwa lata temu minister stwierdził nadpłatę kary wysokości 1 mln zł. Była to część kary, która przypadła NFOŚiGW. Te pieniądze Ilbau Kirchner odzyskał. Część kary przypadającą gminie Prószków minister wyłączył do odrębnego postępowania. Od tej pory organy samorządowy i rządowe przerzucają się odpowiedzialnością, kto powinien rzecz załatwić.

— Minister nie jest właściwy w tej sprawie. Nie jest też właściwy, by stwierdzić, kto jest właściwy — uważa Aleksander Lipiński, radca prawny resortu.

Przez ostatnie dwa lata minister próbował przekazać sprawę marszałkowi województwa opolskiego. Toczyły się też postępowania z wniosków gminy Prószków kwestionujących umorzenie kary. Ostatecznie Ilbau Kirchner złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) w Warszawie skargę na bezczynność ministra. Prawnicy spółki domagają się niezwłocznego dokonania zwrotu reszty niesłusznie zapłaconej kary — 1,8 mln zł z odsetkami.

— Chcemy zwrotu od ministra, bo na podstawie decyzji ministra uiściliśmy karę — wyjaśnia Mariusz Jabczyński, radca prawny firmy.

— Nie wiem, czy na gruncie obecnych przepisów administracyjnych problem w ogóle jest do rozwiązania — upiera się mecenas Lipiński.

WSA ogłosi wyrok za dwa tygodnie.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joannna Barańska

Polecane