Minister namieszał

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 23-06-2006, 00:00

Rada nadzorcza PAIIZ wybrała nowy zarząd. Wiceprezesami zostali m.in. dotychczasowy prezes i doradca zarządu.

Minister gospodarki wie, jak budować napięcie. W trzecim dniu obrad rady nadzorczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) zapadły zaskakujące decyzje.

— Rada nadzorcza powołała zarząd drugiej kadencji. Prezesem został Andrzej Kanthak. Wiceprezesi to: Adam Żołnowski, Wojciech Szelągowski, Wojciech Tyciński i Anna Kamińska — mówi Mirosława Boryczka, p.o. dyrektora generalnego Ministerstwa Gospodarki i przewodnicząca rady nadzorczej PAIIZ.

Asy w rękawie

Dodaje, że Andrzej Kanthak to doświadczony menedżer, który realizował duże projekty prywatyzacyjne, były prezes XIII NFI i szef ABC Consulting. To nie wszystkie jego atuty.

— Minister gospodarki wskazał go na fotel prezesa. Rada poparła tę propozycję w tajnym głosowaniu — relacjonuje Marek Kłoczko, członek RN.

Adam Żołnowski, szef agencji od lutego, został wiceprezesem. Czyżby ministrowi gospodarki nie spodobały się przeprowadzane przez niego zmiany?

— Dzięki temu, że pan Żołnowski oraz pan Szelągowski pozostaną w zarządzie, będzie zachowana ciągłość działania — twierdzi Mirosława Boryczka.

— Nie komentuję — kwituje decyzję rady Adam Żołnowski.

Nowe zadania

Wojciech Szelągowski był od marca wiceprezesem PAIIZ. Wcześniej pracował w Arthur Andersen, ABN Amro, PGNiG, TP i HSBC Bank Polska. Wojciech Tyciński był m.in. konsulem w Toronto, jednym z największych polskich konsulatów.

— Zgodnie z projektem rządowym agencja ma w przyszłości zajmować się współpracą z placówkami zagranicznymi, więc doświadczenie w tym zakresie jest bardzo cenne — ocenia Mirosława Boryczka.

Rządowy projekt przewiduje również, że agencja będzie zajmowała się promocją Polski. Tłumaczy to nominację Anny Kamińskiej, żony europosła Michała Kamińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, która była zastępcą dyrektora departamentu promocji w urzędzie miasta stołecznego Warszawy, a w tym roku została przyjęta na stanowisko doradcy zarządu przez Adama Żołnowskiego.

Kadencja zarządu mija 24 czerwca. W jego skład wchodzą także: Anna Szymańska-Kwiatkowska i Sebastian Mikosz.

— Uchwała rady wejdzie w życie dzień po WZA spółki, które zgodnie z kodeksem powinno się odbyć do końca czerwca — mówi szefowa RN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu