Minister nauki: uczelni jest zbyt dużo, trzeba konsolidować

MEJ
25-05-2015, 07:50

"Namawiamy, by uczelnie tworzyły związki i łączyły się, bo pomaga to w zabieganiu o pieniądze UE" - powiedziała na spotkaniu z rektorami polskich uczelni minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Jak dodała, uczelni w Polsce jest zbyt wiele.

W trakcie obchodów 70-lecia Politechniki Łódzkiej, którym towarzyszy także posiedzenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), minister Kolarska-Bobińska spotkała się ze stoma rektorami. Na spotkaniu zaprezentowano Program Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 roku.

Jak stwierdziła minister nauki jedną z najważniejszych spraw są finanse nauki, przy czym w czasie podejmowanych przez nią rozmów na szczeblu europejskim udało się przekonać dziesięć krajów do poparcia polskiej inicjatywy zmiany sposobu wynagradzania z programu Horyzont 2020. "W przyszłym tygodniu będę wysyłała list do komisarza w tej sprawie, bardzo się cieszę, że aż dziesięć krajów zgodziło się wystąpić z nami o zmianę wynagrodzeń naukowych z Horyzontu 2020” - dodała Lena Kolarska-Bobińska.

Jednym z najważniejszych programów mają być "Uczelnie Przyszłości". Program ten ogłoszono 20 maja br. Jest on zmianą kierunków inwestowania; w poprzednich programach inwestowano bowiem w infrastrukturę: budynki, laboratoria i systemy informatyczne, zaś ten ma być inwestowaniem w kapitał ludzki. "Dobre programy i dobra jakość nauczania, umiędzynarodowienie, ściąganie zagranicznych wykładowców, międzynarodowe studia doktoranckie – to jest program ""Uczelnie Przyszłości"" poświęcony szkołom wyższym; już nie tylko na samą innowacyjność, komercjalizację i badania techniczne" - stwierdziła minister nauki.

Minister Lena Kolarska-Bobińska zauważył przy tym iż w nowym programie powinny znaleźć się pieniądze na konsolidację uczelni publicznych i niepublicznych. Uczelnie miałyby tworzyć związki i łączyć się w jednolite struktury, po to żeby jako większe podmioty móc efektywniej zabiegać o europejskie granty, uczestniczyć w badaniach i projektach. Pierwszy formalny związek tego typu obejmujący trzy uczelnie powstał w Krakowie, zaś zawierane są także następne porozumienia.

Przedstawiony w trakcie spotkania KRASP Program Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 roku, przygotowany przez Konferencję i Fundację Rektorów Polskich – Instytut Społeczeństwa Wiedzy ma na celu zwiększenie roli szkolnictwa wyższego i nauki w modernizacji kraju. Jak stwierdził przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego i prezes Fundacji Rektorów Polskich Jerzy Woźnicki, w trakcie badań zdiagnozowano jego obecny stan, stwierdzając iż zajmuje ono "średnią", 30 pozycję na świecie. Naukę zaś sklasyfikowano na 20 pozycji na świecie. Docelowo szkolnictwo wyższe miałoby się znaleźć także na 20-stej pozycji czemu miałaby służyć głównie zmiana "ustaw i rozporządzeń". "W sferze finansowania postulujemy cztery razy 1 proc., czyli po 1 proc. PKB z budżetu na naukę, 1 proc. PKB na szkolnictwo wyższe i dwa razy po 1 proc. spoza budżetu. Prosta reguła i zapowiedziana już w 2008 r. przez premiera Tuska” -stwierdził przewodniczący Woźnicki.

Fundusz finansujący studia miałby być rozwinięty do kilku funduszy: proefektwynościowego, projakościowego i stworzyć nową instytucję, która finansowałaby uczelnie projektowo. Rektorzy stwierdzili także iż w Polsce uczelnie  są objęte "zbyt wielką ilością regulacji i zbyt małym zaufaniem", a więc zmiany powinny iść w stronę większej autonomiczności działania. Celem KRASP miałoby być opracowanie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, "deregulującej obecny system".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Minister nauki: uczelni jest zbyt dużo, trzeba konsolidować