Minister nie zmieni listy danych firmy w CEIDG

IWA
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

Wierzyciel może ustalić adres zamieszkania przedsiębiorcy np. w wydziale meldunkowym — wyjaśnia MG.

Minister gospodarki nie planuje w najbliższym czasie nowelizacji art. 37 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej — poinformował nas Departament Administracji Obrotem Ministerstwa Gospodarki (MG). Potrzebę zmiany tego przepisu zgłoszono w interpelacji posła Jana Warzechy, zgłoszonej na 2 posiedzeniu Sejmu obecnej kadencji.

Poseł zwrócił uwagę, że zgodnie z tym artykułem, w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej nie będą udostępniane dane i informacje o adresie zamieszkania przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

— To może w poważny sposób ograniczyć dochodzenie od przedsiębiorcy wymaganych od niego roszczeń i wierzytelności — ocenił poseł i pytał, czy minister zmieni art. 37, aby zlikwidować powstałą lukę w ustawie. Departament potwierdził, że CEIDG udostępnia dane i informacje określone w art. 25 ust. 1, jednak z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania przedsiębiorcy, o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

W konsekwencji w centralnej ewidencji te dane nie mogą być publikowane. To jednak, w ocenie resortu, nie ogranicza możliwości dochodzenia od przedsiębiorcy roszczeń i wierzytelności, ponieważ istnieją inne możliwości ustalania adresów zamieszkania osób fizycznych. Departament wskazuje, że można to zrobić np. za pośrednictwem wydziałów spraw meldunkowych w organach gmin oraz Centralnego Biura Adresowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu