Minister: Niemcy są w stanie przetrwać zimę bez gazu w Rosji

opublikowano: 12-05-2022, 07:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Niemcy poradziłyby sobie zimą w przypadku zakazu importu gazu z Rosji, ale warunkiem jest zapełnienie magazynów, postęp w sprawie terminali LNG oraz zmniejszenie konsumpcji gazu, informuje Bloomberg.

Agencja przypomina, że władze niemieckich koncernów użyteczności publicznej przekonywały niedawno o niewielkim prawdopodobieństwie poparcia przez rząd Niemiec embargo Unii Europejskiej na import gazu z Rosji. Argumentowali, że bez jego dostaw dojdzie do poważnego kryzysu gospodarczego.

W najnowszym wywiadzie dla WirtschaftsWoche minister gospodarki twierdzi jednak, że po spełnieniu określonych warunków Niemcy mogą sobie poradzić bez gazu z Rosji. Chodzi przede wszystkim o zatankowanie do pełna magazynów gazu do końca roku i przyłączenie do sieci dwóch z planowanych czterech pływających terminali LNG. Habeck wskazał także, że obniżenie konsumpcji energii o 10 proc. przez biznes i gospodarstwa domowe „pozwoliłoby uniknąć znalezienia się w niebezpiecznej sytuacji”.

- Możemy przetrwać zimę gdyby doszło do odcięcia dostaw gazu z Rosji – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane