Minister określił składniki opłat

Agnieszka Janas
27-05-2004, 00:00

Rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące sposobu naliczania opłat za przejazd autostradami (DzU z 2004 r. nr 102, poz. 1075) przewiduje pięć kategorii pojazdów. Będą one jednym z wyznaczników wysokości opłat. Pierwszą kategorią są: motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, druga to samochody o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koło bliźniacze i auta o dwóch osiach z przyczepami, trzecią stanowią samochody o trzech osiach i o dwóch, z których choćby jedna ma koła bliźniacze, z przyczepami, czwarta to samochody o więcej niż trzech osiach, o trzech osiach z przyczepami i o więcej niż trzech osiach z przyczepami. W skład piątej wchodzą pojazdy mieszczące się w wyżej wymienionych kategoriach oraz te, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Oprócz kategorii na ostateczną kwotę opłaty wpływają również: liczba przejechanych kilometrów, nacisk na oś lub ciężar pojazdu. Przewidziano trzy formy opłat: abonamentowe, zryczałtowane za przejazd w danej kategorii pojazdu lub jednorazowe, w przypadku których istnieje możliwość bonifikaty. Zapłacić można albo kartą kredytową albo gotówką. Zmiana stawki za przejazd autostradą jest możliwa tylko wtedy, gdy konces-jonariusz ustali ją z generalnym dyrektorem dróg krajowych i autostrad, jednak nie częściej niż co sześć miesięcy. Rozporządzenie obowiązuje od 9 maja 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Minister określił składniki opłat