Minister pracy: Nie wykluczam likwidacji podatku Belki

opublikowano: 19-11-2015, 11:10

Oszczędzanie w trzecim filarze może być wolne od podatku Belki, powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, podczas programu w portalu money.pl i Wirtualnej Polsce.

Jej zdaniem, "trzeci filar nie zafunkcjonował zbyt mocno".

Zobacz więcej

Elżbieta Rafalska

Forum

Zwróciła uwagę, że Polacy najczęściej deklarują, że nie stać ich na oszczędzanie, dlatego rząd będzie starał się zachęcać do odkładania pieniędzy na starość.

Minister nie wyklucza likwidacji istniejących podatków od oszczędności.

- Można pójść w tym kierunku, w którym oszczędzanie na trzecim filarze będzie wolne od podatku Belki - zapowiedziała szefowa resortu pracy.

Tak zwany III filar czyli indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego oraz pracownicze programy emerytalne, już teraz może być zwolnione z podatku Belki.

Obecne warunki są jednak restrykcyjne: w przypadku IKE trzeba opłacać je przez co najmniej 5 lat, a zwolnienie z podatku obowiązuje dopiero po ukończeniu 60. roku życia.

Jest też limit roczny środków, jaki można w ten sposób odłożyć w III filarze. Jeśli ktoś chce odkładać więcej, musi korzystać z tradycyjnych form oszczędzania i dzielić się z fiskusem zyskami.

Więcej na portalu Money.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Minister pracy: Nie wykluczam likwidacji podatku Belki