Minister Radziwiłł jedzie do Waszyngtonu

JKW
opublikowano: 04-06-2012, 00:00

Wiceminister finansów zastąpi Katarzynę Zajdel-Kurowską w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Nieoficjalne informacje „Pulsu Biznesu” się potwierdziły. Ministerstwo Finansów (MF) w wysłanym do nas liście poinformowało, że z resortu odchodzi wiceminister Dominik Radziwiłł, odpowiadający w rządzie za zarządzanie długiem publicznym.

Od 1 sierpnia obejmie posadę przedstawiciela Polski przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Zastąpi Katarzynę Zajdel-Kurowską, której trzyletnia kadencja skończyła się w lutym.

Resort finansów oficjalnie potwierdził kadrowe zmiany, o których pisaliśmy przed tygodniem.

Jak twierdzi MF, nie ma jeszcze decyzji, kto zastąpi Dominika Radziwiłła w resorcie. Możliwe jednak, że będzie to… Katarzyna Zajdel-Kurowska. To właśnie ona zajmowała się przed nim zarządzaniem długiem, dopóki nie wyjechała do Waszyngtonu.

— Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie — mówi Małgorzata Brzoza, rzecznika MF. Wiceminister Radziwiłł jest wysoko oceniany przez rynek. Jak twierdzą analitycy, w ostatnich latach dług polski był skutecznie zarządzany.

— Jak na tak trudne warunki, polskie obligacje cieszyły się dużą wiarygodnością na rynkach finansowych. Dzięki temu trzymały cenę. Ministerstwu udawało się dobrze wyczuwać nastroje. Kiedy sytuacja na rynkach była spokojna, bardzo aktywnie sięgało po finansowanie, dzięki czemu w okresach napięć nie musiało wchodzić na rynek — tłumaczy Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Dlatego odejście wiceministra może zachwiać wyceną polskich obligacji, jeśli jego następca nie będzie budził równie dużego zaufania rynków.

— Jeśli będzie to osoba z kwalifikacjami poniżej oczekiwań, może to odbić się na wiarygodności naszych papierów — mówi Piotr Bujak, główny ekonomista Banku Nordea.

Resort finansów potwierdził też nasze informacje, że ze Świętokrzyskiej odchodzi Marek Rozkrut, dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki. Zakończył pracę 1 czerwca. Według naszych informacji przechodzi do firmy konsultingowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane