Minister rolnictwa chce wcześniejszej realizacji dopłat bezpośrednich dla rolników

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 15:06

Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk wystąpił do Komisji Europejskiej o przyspieszenie terminu realizacji dopłat bezpośrednich dla rolników, poprzez przesunięcie terminu rozpoczęcia wypłat z 1 grudnia na 16 października, aby złagodzić skutki suszy.

Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk wystąpił do Komisji Europejskiej o przyspieszenie terminu realizacji dopłat bezpośrednich dla rolników, poprzez przesunięcie terminu rozpoczęcia wypłat z 1 grudnia na 16 października, aby złagodzić skutki suszy.

    "Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o przyspieszenie terminu wypłat w związku z występującą ostatnio suszą" - powiedział w środę Pilarczyk na konferencji prasowej w Warszawie.

    16 października - jak powiedział - rozpoczyna się rok obrachunkowy w UE, dlatego wybrano ten termin.

    Z informacji przyjętej we wtorek przez rząd wynika, że rolnicy złożyli w 2005 r. 1 mln 487,6 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie z UE. Wypłaty dopłat we wszystkich krajach Unii mają trwać od 1 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r.

    Minister poinformował, że rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza, mają też inne możliwości pomocy - ulgi w podatku i w składce na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz przesuniecie terminów innych płatności. Po oszacowaniu skutków suszy przez komisje wojewódzkie, takie wnioski zostaną skierowane do odpowiednich instytucji.

    Rolnicy mogą ubiegać się też o kredyty klęskowe na odbudowę produkcji. Ich oprocentowanie wynosi 1,2 proc. w skali roku, dzięki dopłatom do oprocentowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). 

    Zaznaczył, że od 2006 r. jego resort będzie dopłacać do składki na ubezpieczenia rolnicze 40 proc. do ubezpieczeń upraw i 50 proc. do ubezpieczeń zwierząt. Minister ma nadzieję, że przyczyni się to do upowszechnienia ubezpieczeń majątkowych w rolnictwie.

    Niedawno Sejm uchwalił ustawę o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która da podstawę takiej dopłaty.

    Minister podkreślił przy tym, że susza występująca pod koniec czerwca i w lipcu będzie miała ograniczony wpływ na wysokość zbiorów. Straty będą miały głównie charakter lokalny. Tegoroczne zbiory zbóż szacuje się ogółem na 26-27 mln ton, podczas gdy zapotrzebowanie krajowe wynosi 27 mln ton.

    Z informacji uzyskanych pod koniec lipca od wojewodów wynika, że klęska suszy występuje głównie w północno-wschodniej, środkowo-wschodniej i centralnej części Polski, tam spadek zbiorów zbóż szacowany jest nawet na 30-50 proc. w stosunku do zbiorów z ubiegłego roku.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane