Minister rolnictwa zmienił rozporządzenie dotyczące drobiu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 20:06

Minister rolnictwa wprowadził zmiany do rozporządzenia wydanego w połowie października br. w związku z pojawieniem się ptasiej grypy w Rumunii. Polegają one na złagodzeniu warunków przetrzymywania drobiu oraz rozszerzają zakaz organizowania targów i wystaw - na wszystkie gatunki ptaków.

Minister rolnictwa wprowadził zmiany do rozporządzenia wydanego w połowie października br. w związku z pojawieniem się ptasiej grypy w Rumunii. Polegają one na złagodzeniu warunków przetrzymywania drobiu oraz rozszerzają zakaz organizowania targów i wystaw - na wszystkie gatunki ptaków.

Zmiany, wprowadzone rozporządzeniem ministerstwa rolnictwa, zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 9 listopada 2005 r. Nr 223, poz. 1920 - poinformował resort rolnictwa na swoich stronach internetowych. Rozporządzenie obowiązuje od dnia ogłoszenia.

Zmienione rozporządzenie zezwala na trzymanie na otwartej przestrzeni kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlić, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw, jeżeli ich karmienie i pojenie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu zabezpieczonym przed dostępem dzikich ptaków.

Dotychczasowe przepisy polecały, by drób był   trzymany w ograniczonych pomieszczeniach, np. ogrodzonych siatką. 

Druga zmiana polega na rozszerzeniu zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów na wszystkie gatunki ptaków (do tej pory zakaz ten obejmował jedynie kury, kaczki, gęsi, indyki, przepiórki, perliczki, strusie oraz inne bezgrzebieniowce, gołębie, bażanty i kuropatwy).

Główny Lekarz Weterynarii na początku listopada na konferencji prasowej powiedział, że pojawienie się ptasiej grypy w Polsce tej jesieni jest mało prawdopodobne. Dodał, że "jeżeli wirus ptasiej grypy nie zostanie wykryty w ciągu najbliższych dwóch tygodni, to od grudnia przestanie obowiązywać rozporządzenie o zaostrzeniu chowu drobiu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane