Minister rozwoju: 174,5 mln zł na budownictwo socjalne i komunalne w kolejnej puli

  • PAP
opublikowano: 17-03-2023, 16:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił w piątek wyniki kolejnego, trzeciego w tym roku naboru w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Wsparcie w wysokości 174,5 mln zł trafi do 25 samorządów. Kwota przyczyni się do powstania 825 mieszkań.

Waldemar Buda
Waldemar Buda
Marek Wiśniewski

W ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego gminy, powiaty, spółki gminne i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów inwestycji (budowę, remont, przebudowę, zmianę sposobu użytkowania budynku), w ramach której powstaną lub zostaną zmodernizowane lokale mieszkalne zwiększające mieszkaniowy zasób gminy, mieszkania chronione, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych. W trakcie realizacji inwestycji wsparcie może być zwiększone o 20 proc.

"Dziś 25 samorządów zakwalifikowało się w ramach trzeciego naboru do uzyskania dofinansowania" - ogłosił w piątek minister rozwoju Waldemar Buda. Poinformował, że łącznie do tych samorządów trafi 174,5 mln zł. Kwota przyczyni się do powstania 514 mieszkań komunalnych oraz do generalnego remontu i adaptacji 311 pustostanów i lokali w złej kondycji.

Wsparcie otrzymają: Chorzów, Ciechanowiec, Gdańsk, Goleniów, Głogów, Jawornik Polski, Katowice, Kępno, Kielce, Lębork, Łaziska Górne, Łuków, Mikołów, Nowa Sarzyna, Olkusz, Olsztyn, Serock, Sopot, Świnoujście, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, a także Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, Zakład Gospodarki Lokalowej w Zamościu oraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Buda przypomniał, że w tym roku na program budownictwa socjalnego i komunalnego przeznaczono 1,65 mld zł. "Do tej pory, razem z dzisiejszym naborem, mamy wydane 876 mln zł. To się przekłada się na 4 tys. mieszkań w samorządach i 267 miejsc w schroniskach i noclegowniach. 82 instytucje partycypują w tym programie" - powiedział szef MRiT.

Jak podał resort, w latach 2021-2022 samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego w całym kraju otrzymały finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego: 8664 stanowiły lokale komunalne, 3790 mieszkania społeczne czynszowe i 114 mieszkania chronione. Wsparcie trafiło też na utworzenie 154 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych i 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinansowania z Funduszu Dopłat w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł.

Celem programu jest zwiększenie liczby lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat i jest obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz Dopłat zasilany jest rezerwą celową budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane