Minister rozwoju stawia na eksport i przemysł i możliwe... LTRO

Mateusz Morawiecki, szef nowego resortu rozwoju uważa, że trzeba wspierać krajowych eksporterów i przywrócić przemysłowi należne miejsce w gospodarce.

W swoim sejmowym expose premier Beata Szydło po raz kolejny podkreśliła, że to ministerstwo rozwoju będzie kluczowym miejscem realizacji polityki gospodarczej rządu, Szef nowego superministerstwa już wie jakie będą jego priorytety.

Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki

WM, Puls Biznesu

Skupimy się na promocji polskiego eksportu, wspieraniu  ekspansji polskiego kapitału i na przygotowaniu takich warunków dla funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, żeby mogły prowadzić działalność w Polsce i za granicą – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wśród pierwszy działań swojego ministerstwa zapowiedział sprawdzenie jak obecnie działają mechanizmy wymiany handlowej i przemysłu nad Wisłą.

Jednym z naszych sztandarowych pomysłów jest reindustrializacji. Będziemy się starali pomóc wszystkim polskim sektorom w pozyskiwaniu zamówień publicznych, w sposób niedyskryminujący i zgodny z unijnym prawem – podkreślał Mateusz Morawiecki

Zdaniem ministra, to bank centralny podejmie decyzje o tym czy trzeba wspierać inwestycje firm z zastosowaniem niestandardowych instrumentów jak program wzorowany na LTRO.

Chęć użycia przez PiS banku centralnego dla pobudzenia inwestycji w sektorze małych i średnich firm budzi wiele emocji wśród ekonomistów. Nowa władza chce, aby Narodowy Bank Polski udzielał bankom niskooprocentowanego wsparcia, a te następnie przeznaczyły środki na tanie kredyty dla sektora MŚP. Za wzór politycy tej partii stawiają sobie program realizowany m.in. w strefie euro.

Wicepremier, studzi oczekiwania na szybkie działania w tej sprawie i zapewnia, że to tylko jedna z opcji.

To w jakim stopniu i czy LTRO zostanie zastosowane będzie w dużym stopniu zależało od niezależnego banku centralnego. Wszelkie dyskusje na ten temat powinny odbyć się publicznie, powinna być w nich wiodąca rola NBP – mówi w Sejmie nowy minister odnosząc się do działań, które zapowiadała w expose premier Beata Szydło.

W sytuacji gdzie będzie potrzeba wsparcia dla przedsiębiorców i więcej kapitału, to LTRO jest jednym z instrumentów możliwych do zastosowania – wyjaśnia Mateusz Morawiecki.

.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Minister rozwoju stawia na eksport i przemysł i możliwe... LTRO