Minister rozwoju: w III kwartale PKB Polski wyższy o ok. 9,4 proc. niż przed pandemią

  • PAP
opublikowano: 30-11-2022, 14:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szacujemy, że polski PKB w III kwartale br. był o około 9,4 proc. wyższy niż przed pandemią - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w komentarzu do środowych danych GUS. Średnio w UE produkt krajowy brutto był wyższy o 2,7 proc. - dodał.

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, polski PKB w III kw. 2022 r. wzrósł o 3,6 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,8 proc. rdr w II kwartale 2022 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 3,5 proc. rdr.

Minister technologii i rozwoju zwrócił uwagę w komentarzu przesłanym PAP, że wzrost PKB rdr w III kwartale jest mniejszy niż w II kwartale, "ale skala spowolnienia jest zdecydowanie mniejsza niż oczekiwano, biorąc pod uwagę globalne spowolnienie i sygnały płynące z badania oczekiwań".

"Szacujemy, że w III kwartale br. polski PKB był już o ok. 9,4 proc. wyższy niż przed pandemią - średnio w UE był wyższy jedynie o 2,7 proc., a w niektórych gospodarkach wciąż jeszcze nie powrócił do stanu sprzed pandemii" - podsumował szef MRiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane