Minister skarbu podpisał akt założycielski Celowej Spółki Inwestycyjnej

PAP
opublikowano: 30-12-2012, 14:22

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał akt założycielski Celowej Spółki Inwestycyjnej - poinformował resort skarbu. W pierwszym kwartale 2013 r. ma być wyłoniona rada nadzorcza oraz zarząd spółki, która działalność operacyjną ma rozpocząć w drugim kwartale 2013 r.

MSP poinformowało w komunikacie przesłanym w niedzielę PAP, że szef resortu skarbu w piątek podpisał akt założycielski Celowej Spółki Inwestycyjnej - jak wyjaśnia resort jest to nazwa robocza. MSP zaznaczyło, że tym utworzono drugi, obok Banku Gospodarstwa Krajowego, filar programu Inwestycje Polskie.

Zgodnie z zapowiedziami podanymi przez resort w komunikacie, spółka będzie działać w oparciu o "najlepsze praktyki funduszy typu private equity, a jej model biznesowy wesprze strategiczną rolę programu Inwestycje Polskie".

"Funkcje przygotowania rekomendacji do zaangażowania się w konkretne projekty będą oddzielone od podejmowania decyzji inwestycyjnych, zaś sam proces decyzyjny ma być poprzedzony komercyjną oceną" - powiedział cytowany w komunikacie Budzanowski.

Resort poinformował, że spółka rozpocznie działalność operacyjną w drugim kwartale 2013 r. "W pierwszym roku działalności spółka skupi się na aktywnym poszukiwaniu projektów oraz edukacji inwestorów, promując formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego zakładamy, że w 2013 r. rozpocznie kilka procesów inwestycyjnych. W kolejnych latach priorytetem będzie przede wszystkim działalność inwestycyjna. Szacujemy, że w szczycie Programu spółka będzie mogła zaangażować się nawet w ponad dwadzieścia projektów" - powiedział Budzanowski.

Jak przekazało MSP, pierwszym organem spółki w organizacji jest trzyosobowa rada nadzorcza. "Jej zadaniem będzie techniczne zakończenie organizacji spółki oraz wyłonienie doradcy executive search do konkursu na zarząd. Decyzje personalne dotyczące składu zarządu oraz związane z inwestycyjną działalnością spółki będą podejmowane w pełnym składzie rady. Dlatego równocześnie, ale niezależnie od działalności spółki, resort skarbu przeprowadzi procedurę konkursową wyboru przedstawicieli biznesu do jej rady nadzorczej. MSP kieruje się najwyższymi standardami ładu korporacyjnego – specjalistów z rynku wyłoni przy pomocy headhuntera" - napisano w komunikacie.

Rada w pełnym składzie wybierze zarząd, który ma zgłosić spółkę do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma to nastąpić do końca kwietnia 2013 r. Do tego czasu zostaną zakończone prace organizacyjne oraz zostanie wybrana siedziba.

Rząd w czwartek zgodził się na wnoszenie akcji spółek Skarbu Państwa do Banku Gospodarstwa Krajowego i Celowej Spółki Inwestycyjnej. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, rząd wyraził zgodę na specjalny tryb zbycia udziałów w spółkach PGE, PKO BP, PZU i Ciech - poprzez ich wniesienie do Celowej Spółki Inwestycyjnej (CSI) i do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Program Inwestycje Polskie zapowiedział premier Donald Tusk w tzw. drugim expose, wygłoszonym 12 października tego roku. Na rozwojowe dla kraju inwestycje zostanie przeznaczony zamrożony dziś kapitał, czyli udziały skarbu państwa w spółkach publicznych. Środki te nie obciążą ani długu, ani deficytu publicznego. Będą inwestowane w realizację długofalowych i rentownych projektów infrastrukturalnych, jak inwestycje elektroenergetyczne, gazowe, drogowe i telekomunikacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Minister skarbu podpisał akt założycielski Celowej Spółki Inwestycyjnej