Minister skarbu przekazał władzom Katowic 100 proc. akcji spółki wodociągowej

PAP
opublikowano: 01-08-2007, 16:13

Po kilku latach starań władze Katowic stały się w środę właścicielem Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w  Katowicach (RPWiK). Komunalizacja spółki ma umożliwić samorządom sprawniejsze prowadzenie gospodarki ściekowej na terenie pięciu śląskich miast.

Jak poinformował PAP w środę zespół prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa, tego dnia podpisano w Warszawie umowę nieodpłatnego przeniesienia własności akcji RPWiK. Resort przekazał Katowicom 100 proc. akcji o wartości 100 mln zł. Wcześniej musiały zgodzić się na to władze pozostałych czterech gmin, na terenie których działa spółka.

"Umowa dotyczy przekazania 10 mln akcji o wartości nominalnej 10 zł każda. (...) Podpisanie umowy stanowi realizację procesu przekazywania mienia Skarbu Państwa na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, zapowiedzianego przez ministra (...) Wojciecha Jasińskiego 30 maja tego roku w Katowicach", napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Rzecznik prasowy katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun powiedział PAP w środę, że władze Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Imielina i Chełmu Śląskiego podpisały w tym celu stosowne porozumienie. Umowa wskazywała, że to Katowice przejmą od Skarbu Państwa wszystkie akcje spółki, jednocześnie radni tego miasta zadeklarowali, że uznają prawa pozostałych gmin do części majątku skomunalizowanej firmy.

"Komunalizacja RPWiK pozwoli miastu na realizację dużych inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych ľ m.in. w ramach przygotowanego wieloletniego masterplanu sięgających 1 mld zł inwestycji związanych z gospodarką odpadami. Przede wszystkim jednak, co ważniejsze dla mieszkańców, umożliwi miastu realny wpływ na politykę cenową i inwestycyjną firmy", wskazał Bojarun.

Wyjaśnił, że do tej pory ceny wody i odprowadzania ścieków były ustalane w zależności od własnych wyliczeń RPWiK. Mimo iż radni opiniowali każdą zmianę taryf, ich ewentualny sprzeciw nie był dla państwowej spółki wiążący. Innym problemem były też skomplikowane procedury związane z prowadzonymi przez miasto budowami bądź remontami wodociągowej infrastruktury.

RPWiK zostało 1 stycznia tego roku skomercjalizowane - przekształcenie firmy w spółkę akcyjną było pierwszym krokiem do komunalizacji na podstawie znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. To druga państwowa spółka w regionie przekazana w ten sposób samorządom.

Pierwszą były Tramwaje Śląskie, ostatnia tego typu państwowa firma komunikacyjna w Polsce. 30 maja tego roku minister Wojciech Jasiński przekazał 100 proc. akcji tej spółki, o wartości nominalnej 95 mln zł, organizującemu komunikację w regionie związkowi śląskich gmin. Minister zapowiedział wówczas komercjalizację dalszych przedsiębiorstw, m.in. RPWiK.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach działa na terenie pięciu gmin (Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Imielin, Chełm Śląski), w których zamieszkuje blisko 500 tys., mieszkańców. Firma dostarcza im miesięcznie blisko 2,2 mln metrów sześciennych wody, zarządzając siecią wodociągową o długości blisko 1,3 tys. km i kanalizacyjną o długości 590 km. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minister skarbu przekazał władzom Katowic 100 proc. akcji spółki wodociągowej