Minister skarbu zmienił skład rady nadzorczej PW Rzeczpospolita

DI, PAP
opublikowano: 27-11-2007, 18:56

Minister skarbu Aleksander Grad odwołał obu przedstawicieli resortu w radzie nadzorczej Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita. Do rady wrócił natomiast Kazimierz Lankosz, odwołany z jej składu przez poprzedniego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego.

W środę rada nadzorcza po raz pierwszy zbierze się w zmienionym składzie, możliwe też, że rozpisze konkurs na nowego prezesa spółki. Fotel prezesa PW Rzeczpospolita pozostaje wolny od początku listopada, kiedy odwołano Andrzeja Gelberga.

PW Rzeczpospolita to państwowa spółka, posiadająca 49 proc. udziałów w Presspublice, wydawcy dzienników "Rzeczpospolita" i "Parkiet". Pozostałe 51 proc. udziałów należy do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Mecom.

Jak dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do resortu skarbu, decyzja o odwołaniu przewodniczącego rady nadzorczej Andrzeja Liberadzkiego i jej członka Krzysztofa Wąsowskiego zapadła 21 listopada.

"Oficjalne odwołanie otrzymałem dzisiaj, natomiast telefonicznie poinformowano mnie o tym chyba w piątek" - powiedział PAP Liberadzki.

Dodał, że jeszcze przed swoim odwołaniem prosił o spotkanie z ministrem. "Chciałem, żeby minister mógł poznać stanowisko drugiej strony, która odchodzi ze spółki, chciałem opisać stan spółki, opisać ostatnie historie w spółce i to jak ja je widzę. Niestety, minister nie znalazł czasu" - powiedział Liberadzki.

Raz jeszcze powtórzył, że jest przeciwny sprzedawaniu przez Skarb Państwa udziałów w wydawcy dziennika "Rzeczpospolita". "Tutaj na pewno była między mną a panem ministrem różnica i chociażby z tego względu pewnie powinienem odejść" - powiedział.

"Natomiast gdyby jednak miało dojść do sprzedaży, nie powinno się to odbywać tak jak próbowano to zrobić - w sposób nieprzygotowany, bez wyceny, jeśli gazeta ma być sprzedawana, to potrzebny jest spokój i czas" - dodał Liberadzki.

O możliwej sprzedaży państwowych udziałów w "Rzeczpospolitej" głośno zrobiło się w połowie listopada. Dwaj członkowie zarządu PW Rzeczpospolita złożyli wówczas zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez wywieranie nacisków na szybką sprzedaż udziałów.

Naciski miał wywierać na jednego z członków zarządu spółki podsekretarz stanu w MSP Michał Krupiński, powołując się przy tym na "wolę Pałacu Prezydenckiego i premiera". Udziały Skarbu Państwa miał odkupić Mecom. Mecom ujawnił, że dostał propozycję odkupienia udziałów w Presspublice, nie zdradził jednak, od kogo. Zapowiedział też, że jest zainteresowany ich kupnem.

Zarząd PW Rzeczpospolita wydał natychmiast oświadczenie, w którym zapewnił, że to nie on przedstawił Mecomowi propozycję nabycia udziałów.

W tym tygodniu poinformowano, że jest jeszcze jedna oferta kupna państwowych udziałów w Presspublice. Złożyła ją Platforma Mediowa Point Group.

Po zmianach rada nadzorcza PW Rzeczpospolita liczy czterech członków. Oprócz Lankosza w jej skład wchodzi dwoje przedstawicieli pracowników: Bogumił Paszkiewicz i Andżelika Wielanek. Czwarty członek rady Piotr Rostkowski do trzeciego stycznia pozostaje oddelegowany do zarządu spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane