Minister Socha się nie śpieszy

Anna Bytniewska, Reuters
opublikowano: 31-05-2005, 00:00

Czarne chmury zebrały się na giełdowymi planami PGNiG. Minister skarbu twierdzi, że nic nie wie o debiucie 4 lipca.

Obserwatorów walki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o szybkie wejście spółki na parkiet mogła zdziwić wczorajsza informacja Jacka Sochy, ministra skarbu, że termin debiutu spółki 4 lipca nie jest dla resortu wiążący.

— Ja takiej daty nie znam. Spółka ogłaszając ją wybiegła przed szereg — powiedział wczoraj rano Jacek Socha.

Dlaczego orędownik giełdowej ścieżki dla gazowego potentata nagle zaczął studzić zarząd PGNiG? Jego zdaniem, nie wiadomo, jaki będzie wpływ na rynek francuskiego referendum i trwającej już oferty Lotosu.

Zabrzmiało to złowieszczo, tym bardziej, że kilka godzin później kolegium ministerialne wraz z kierownictwem PGNiG i PGNiG Przesył oraz związkowcami miało rozmawiać o optymalnym terminie publicznej emisji do 900 mln akcji PGNiG. Gdy zamykaliśmy to wydanie „PB”, spotkanie jeszcze trwało.

Bezpośrednio przed kolegium przedstawiciele ministerstwa skarbu, PGNiG i PGNiG Przesył uczestniczyli w walnym (dla obu spółek jest nim minister skarbu), dotyczącym przyjęcia podpisanej już między firmami umowy leasingu majątku przesyłowego i umowy przesyłowej.

Nie można wykluczyć, że od efektu tego spotkania uzależniono ostateczny termin publicznej emisji akcji PGNiG.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że podczas walnego dyskutowano o przyspieszeniu harmonogramu wykupu majątku przesyłowego przez PGNiG Przesył od PGNiG. Pierwotnie miało to nastąpić w ciągu 17 lat. Czy Marek Kossowski, prezes PGNiG, zgodził się na takie rozwiązanie tuż przed debiutem giełdowym?

Nie udało nam się zdobyć jego komentarza. Ewentualne ustalenia w tej sprawie miałyby zostać ujęte w aneksie do umowy leasingowej podpisanej 16 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minister Socha się nie śpieszy