Ministerstwo Gospodarki proponuje firmom status centrum badawczo- rozwojowego

Polska Agencja Prasowa SA
06-12-2005, 17:41

Krajowe centra badawcze, zagraniczni inwestorzy lokujący badania w Polsce i byłe jednostki badawczo-rozwojowe mogą ubiegać się o status centrum badawczo-rozwojowego. Status ten oznacza zmniejszenie obciążeń podatkowych - poinformował we wtorek dyrektor Departamentu Innowacyjności Ministerstwa Gospodarki, Krzysztof Gulda.

Krajowe centra badawcze, zagraniczni inwestorzy lokujący badania w Polsce i byłe jednostki badawczo-rozwojowe mogą ubiegać się o status centrum badawczo-rozwojowego. Status ten oznacza zmniejszenie obciążeń podatkowych - poinformował we wtorek dyrektor Departamentu Innowacyjności Ministerstwa Gospodarki, Krzysztof Gulda.

    "Centrum badawczo-rozwojowe może powstać z przekształceń jednostek badawczo-rozwojowych i działów badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw. Liczymy, że w ten sposób powstanie kilkanaście, być może 15 centrów badawczo-rozwojowych w Polsce" - powiedział Gulda w czasie wtorkowego seminarium dotyczącego kredytu technologicznego.

    Jak powiedział Gulda, tworzenie centrów jest realizacją ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 29 lipca br.

    Według resortu gospodarki, o status centrum badawczo-rozwojowego (CBR) mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy osiągnęli co najmniej 800 tys. euro przychodu ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku. Z kwoty przychodów ponad 50 proc. musi pochodzić ze sprzedaży wytworzonych przez siebie wyników badań lub prac rozwojowych.

    Uzyskanie statusu CBR oznacza zwolnienia podatkowe - zwolnienie od podatku od nieruchomości (w tym podatku od nieruchomości rolnych i leśnych) wykorzystywanych procesie badań i rozwoju; oraz odpisy na tzw. Fundusz Innowacyjności.

    Jak stanowi ustawa o wspieraniu działalności innowacyjnej,  Fundusz Innowacyjności (FI), może zostać stworzony przez centrum badawczo-rozwojowe z comiesięcznych odpisów wynoszących nie więcej niż 20 proc. przychodów uzyskiwanych co miesiąc przez CBR. Kwota odpisana na Fundusz pomniejsza podstawę opodatkowania, a przeznaczona jest na dalsze finansowanie prac badawczych.

    Jednak nie wszystkie prace badawcze mogą być tym samym stopniu finansowane przez FI. Finansowanie pełne, 100-proc., dotyczy tylko badań naukowych. Badania przemysłowe i stosowane można finansować odpisami z FI tylko w 60 proc., a przedkonkurecyjne - w połowie.

    Polska należy do krajów OECD, w których najtrudniej prowadzić prace badawczo-rozwojowe i jest to najmniej opłacalne - wynika z wypowiedzi Aleksandry Wroniszewskiej z resortu gospodarki. Przytoczyła ona dane dotyczące tzw. indeksu hojności podatkowej, pokazującego, w jakim stopniu państwo za pomocą zwrotów i rabatów finansuje działalność badawczo-rozwojową firm.

    W Polsce do każdej złotówki wydanej na badania i rozwój firma musi jeszcze dopłacić 24 grosze. We Włoszech z każdego euro wydanego na prace badawczo-rozwojowe firma otrzymuje 45 eurocentów zwrotu w postaci rabatów i zwrotów podatkowych. Podobna do Polski jest sytuacja w Niemczech, gdzie firmy również dopłacają do badań i rozwoju. Jednak stopień tych dopłat wynosi 5 eurocentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ministerstwo Gospodarki proponuje firmom status centrum badawczo- rozwojowego