Ministerstwo rozwoju nowelizuje Prawo zamówień publicznych

Polska Agencja Prasowa SA
08-12-2005, 17:55

Jedną z głównych zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych (PZP) ma być 10-krotne podniesienie progu minimalnej wartości projektu, którego przekroczenie powoduje, że projekt ów podlega procedurom PZP - powiedziała w czwartek minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Jedną z głównych zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych (PZP) ma być 10-krotne podniesienie progu minimalnej wartości projektu, którego przekroczenie powoduje, że projekt ów podlega procedurom PZP - powiedziała w czwartek minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Minister uczestniczyła w seminarium "Wyzwania i plany rządu w zakresie podniesienia poziomu wykorzystania funduszy UE w Polsce - zmiany w Prawie zamówień publicznych", zorganizowanym przez Fundację Edukacji Ekonomicznej.

Obecnie próg stosowania ustawy PZP w Polsce to 6 tys. euro. Po przekroczeniu takiej wartości projektu należy stosować procedury w myśl ustawy PZP. Resort rozwoju zaproponował podniesienie tego progu do 60 tys. euro w przesłanym we wtorek przez rząd do Sejmu projekcie nowelizacji PZP - poinformowała Gęsicka.

Dodała, że nowelizacja ustawy ma ułatwić wykorzystanie funduszy unijnych, zarówno zamawiającym wykonanie projektów beneficjentom środków z funduszy strukturalnych UE, jak i samym wykonawcom tych projektów, którzy stają do przetargów ogłaszanych przez zamawiających.

W Unii próg wartości dla zamówień publicznych to 154 tys. euro - powiedziała minister. Dodała, że w Polsce nie da się go ustalić na "tak wysokim poziomie", ale już wyłączenie projektów o wartości poniżej 60 tys. euro znacznie usprawni wykorzystanie unijnych pieniędzy.

Minister poinformowała także, że dla przedziału wartości projektów od 60 tys. euro do 100 tys. euro resort zaproponował w projekcie noweli ustawy stosowanie tzw. "procedur uproszczonych". Pełne procedury PZP miałyby obowiązywać przy realizacji projektów o wartości powyżej 100 tys. euro.

Aby zapobiec nieprawidłowościom w wykorzystaniu środków z UE resort rozwoju przewiduje jednak kilka zabezpieczeń formalnych. Podmioty realizujące projekty (współfinansowane z UE) o wartości poniżej 60 tys. euro, dotychczas podlegające PZP, będą musiały posiadać regulamin wewnętrzny. Ma on zapewnić prawidłowość procedur przetargowych. Ponadto nałożony zostanie na nie obowiązek informowania publicznego /na stronie internetowej/ o fakcie ogłaszania przetargów już przy wartości projektów powyżej 3 tys. euro. Dotychczas taki obowiązek informacyjny dotyczył projektów powyżej 30 tys. euro.

Minister dodała, że poza regulaminem i obowiązkiem publicznego informowania o przetargach, podmioty realizujące projekty współfinansowane ze środków UE będą musiały powoływać komisje, które będą wyłaniały wykonawcę w procedurze rozstrzygania przetargów. Chodzi o to, aby takie decyzje nie były podejmowane przez pojedyncze osoby - wyjaśniła minister Gęsicka.

"Chcemy także uniknąć +rozciągania zasad+, jakim podlegają działania administracji publicznej, na podmioty spoza sektora finansów publicznych" - poinformowała Gęsicka. Jak wyjaśniła, resort rozwoju przewiduje wyłączenie z zakresu projektów objętych ustawą o zamówieniach publicznych tych projektów, które realizowane są przez jednostki nie będące podmiotami sektora finansów publicznych, jak np. organizacje pozarządowe, czy szkoły prywatne. Dotychczas, jeżeli projekt realizowany przez te podmioty współfinansowany był ze środków publicznych w ponad 50 proc., to podlegał procedurom PZP.

Jak dodała Gęsicka, procedury PZP bardzo "utrudniają realizację projektów". "Nawet uzyskanie gwarancji bankowej, czy wynajęcie kierownika projektu podlega wówczas specjalnym wymogom ustawy o PZP" - dodała.

Minister poinformowała, że zależy jej, aby nowelizacja ustawy PZP weszła w życie do końca stycznia 2006 r. w tej formie, w jakiej opracowało ją Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Po tej "szybkiej nowelizacji" resort przystąpi do rozpatrzenia kolejnych, nieujętych dotychczas w projekcie noweli wniosków, spływających wciąż od firm i instytucji ubiegających się o unijne środki- powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ministerstwo rozwoju nowelizuje Prawo zamówień publicznych