Ministrowie państw OPEC uspokajają, redukcji wydobycia nie będzie

01-12-2003, 15:50

Przedstawiciele krajów-członków OPEC uspokajają: na czwartkowym spotkaniu nie dojdzie do dalszego ograniczenia wydobycia ropy. Nie można zatem obawiać gwałtownego wzrostu jej ceny z tego powodu.

Ministrowie ds. ropy Iranu, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Indonezji stwierdzili zgodnie, że OPEC powinien pozostawić bez zmian obecny poziom wydobycia, który sięga 24,5 mln baryłek dziennie.

Obawy związane ze spotkaniem wiążą się z wydarzeniami sprzed dwóch miesięcy. Na wrześniowym posiedzeniu przedstawiciele OPEC niespodziewanie zdecydowali o ograniczeniu wydobycia o 3,5 proc. od 1 listopada. Spowodowało to 12 proc. skok cen ropy na światowych giełdach. Co gorsza, część przedstawicieli państw-członków kartelu zapowiadało we wrześniu kolejną redukcję wydobycia właśnie na grudniowym spotkaniu.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ministrowie państw OPEC uspokajają, redukcji wydobycia nie będzie