Czytasz dzięki

Ministrowie strefy euro uzgodnili tanie pożyczki dla państw dotkniętych pandemią

  • PAP
opublikowano: 08-05-2020, 20:11

Ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili podczas piątkowej wideokonferencji szczegóły dotyczące tanich pożyczek, które zostaną zaoferowane krajom dotkniętym kryzysem z powodu pandemii koronawirusa w ramach funduszu ratunkowego eurolandu (EMS).

Wynika to z dokumentu opublikowanego na stronach Rady UE.

"Uzgodniliśmy dzisiaj funkcje i (...) warunki wsparcia na wypadek kryzysu związanego z pandemią, dostępnego dla wszystkich państw członkowskich strefy euro w wysokości 2 proc. PKB danego państwa członkowskiego" - przekazali ministrowie we wspólnym oświadczeniu wydanym na zakończenie piątkowego spotkania.

Ministrowie wyrazili oczekiwanie, że zarząd Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) podejmie uchwałę potwierdzającą tę decyzję przed 1 czerwca.

Unia Europejska obawia się, że pogrąży się w głębokiej recesji w miarę trwania i rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. W efekcie wzrosną potrzeby pożyczkowe krajów, które będą starały się w ten sposób walczyć z bezrobociem i problemami firm. Unijne instytucje obawiają się, że w takim scenariuszu oprocentowanie potencjalnych pożyczek udzielanych krajom członkowskim przez rynki finansowe może być wysokie, co negatywne wpłynie na ich zadłużenie.

Stąd pomysł, aby kraje strefy euro mogły złożyć wniosek o specjalną linię kredytową z EMS, który jest funduszem ratunkowym eurolandu. EMS dysponuje możliwościami pożyczkowymi na poziomie 420 mld euro.

Linia kredytowa EMS byłaby gwarancją utrzymania rentowności obligacji krajów na optymalnym poziomie. Chodzi o to, aby rynki finansowe miały świadomość, że jeśli podwyższą oprocentowanie kredytów, rządy będą miały alternatywę w postaci skorzystania z linii kredytowej EMS.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane