Czytasz dzięki

„Minutes”: cierpliwość Fed „przez pewien czas”

opublikowano: 22-05-2019, 20:13

Uczestnicy ostatniego posiedzenia FOMC uznali, że ich cierpliwa postawa w sprawie zmian stóp procentowych jest odpowiednia „przez pewien czas”. Wielu poparło pogląd szefa Fed, Jerome Powella, że niedawny spadek inflacji jest tymczasowy.

- Członkowie zauważyli, że cierpliwe podejście do określania przyszłych dostosowań zakresu docelowego dla stopy funduszy federalnych prawdopodobnie pozostanie odpowiednie przez pewien czas, szczególnie w warunkach umiarkowanego wzrostu gospodarczego i stłumionej presji inflacyjnej, nawet jeśli globalne warunki gospodarcze i finansowe nadal będą się poprawiać - głosi zapis z posiedzenia, które odbyło się w dniach 30 kwietnia i 1 maja.

„Minutes” wzmacniają przekaz Powella z konferencji po posiedzeniu FOMC, że poziom stóp jest właściwy w obecnej sytuacji i nie ma mocnych powodów, aby zmieniać go w którymkolwiek kierunku. Zapis pokazał także, że uczestnicy posiedzenia stali się bardziej optymistyczni co do perspektyw gospodarki w tym roku.

Wielu uczestników posiedzenia uznało niedawny spadek inflacji za przejściowy i generalnie oczekiwali, że cierpliwe podejście do zmian polityki monetarnej powinno być zgodne z trwałą ekspansją aktywności gospodarczej i silnym rynkiem pracy.

Kilka dni po posiedzeniu FOMC prezydent Donald Trump zmienił sytuację sygnalizując zamiar wprowadzenia nowych ceł na import z Chin. Rynek zareagował na to wzrostem oczekiwania na cięcie stóp procentowych w tym roku i przyszłym. Spodziewano się, że w „minutes” pojawią się sygnały, które mogłyby umocnić to przekonanie. Sądząc po niewielkiej reakcji rynków akcji, inwestorzy nie znaleźli w "minutes" wskazówek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane