'Minutes': część RPP chciała 'forward guidance' do końca br., część - do połowy

ISBnews
opublikowano: 20-03-2014, 14:31

Podczas marcowego posiedzenia część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) chciała, aby sygnalizowany prawdopodobny okres utrzymywania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie wydłużyć do końca tego roku, zaś część opowiadała się za utrzymaniem go bez zmian, tj. do końca I półrocza br., podał bank centralny w "minutes" z tego posiedzenia. Ostatecznie okres "forward guidance" przedłużono do końca III kw. br.

RPP uznała podczas marcowego posiedzenia, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione i dyskutowała na temat sygnalizowanego prawdopodobnego okresu utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

"Część członków Rady była zdania, że biorąc pod uwagę marcową projekcję, wskazującą na bardzo powolny powrót inflacji do celu, uzasadnione może być utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie do końca 2014 r. Czynnikiem uzasadniającym wydłużony okres stabilizacji stóp procentowych było - w opinii części członków Rady - dążenie do ograniczenie niepewności gospodarczej w sytuacji wzrostu ryzyka międzynarodowego związanego z pojawieniem się napięć na Wschodzie" - czytamy w "minutes".

Bank centralny zwraca jednak uwagę, że część członków RPP podkreślała, że ze względu na niepewność dotyczącą dalszego rozwoju sytuacji makroekonomicznej za granicą, w tym na Ukrainie, sygnalizowany okres prawdopodobnego utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie powinien być dłuższy niż dotychczas.

"Niektórzy z tych członków Rady uważali także, że krótszy okres sygnalizowanego braku zmian stóp procentowych może być uzasadniony ze względu na następujące ożywienie gospodarcze i ryzyko wcześniejszego niż wskazuje projekcja powrotu inflacji do celu" - czytamy dalej.

"W wyniku dyskusji Rada oceniła, że obecna i przewidywana sytuacja gospodarcza, w tym wyniki marcowej projekcji inflacji i PKB, uzasadniają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału br." - konkluduje Narodowy Bank Polski (NBP).

RPP pozostawiła podstawowe stopy procentowe na niezmienionym (od lipca 2013 r.) poziomie: stopa referencyjna 2,50%, stopa lombardowa 4,00%, stopa depozytowa 1,00%, stopa redyskonta weksli 2,75%.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka mówił, że na decyzję Rady o przedłużeniu przewidywanego okresu bez zmian poziomu stóp procentowych do końca III kw. z końca II kw. br. wpłynęła nowa projekcja inflacyjna, zakładająca zrównoważony i bezinflacyjny wzrost PKB, a także sytuacja na Ukrainie.

Ekonomiści bankowi w większości spodziewają się pierwszych podwyżek stóp procentowych dopiero na początku 2015 r., choć niektórzy nie wykluczają, że zacieśnianie polityki pieniężnej może rozpocząć się już w listopadzie br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane