‘Minutes’: Członkowie RPP nie chcieli podwyższyć stóp o 50 pb.

ISB
opublikowano: 21-02-2008, 14:12

Podczas styczniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) został zgłoszony wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 pb i uzyskał on większość, wynika z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 30 stycznia 2008 r." (tzw. "minutes"), opublikowanego w czwartek przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych. Wniosek nie został przyjęty. Złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 25 punktów bazowych. Wniosek został przyjęty. Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe do poziomu: stopa referencyjna 5,25%, stopa lombardowa 6,75%, stopa depozytowa 3,75%, a stopa redyskonta weksli 5,50%" - wynika z "minutes".

W komunikacie napisano, że trakcie posiedzenia Rada dyskutowała na temat perspektyw kształtowania się inflacji w kontekście minionej, bieżącej, a przede wszystkim przewidywanej sytuacji gospodarczej.

"Dyskusja na posiedzeniu koncentrowała się na: kształtowaniu się bieżącej inflacji, w tym cen żywności, sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego oraz poziomie stóp procentowych w Polsce i za granicą. Rada dyskutowała o wpływie tych czynników na przyszłą inflację w Polsce"

Była to piąta podwyżka stóp procentowych w trwającej od kwietnia 2007 r. serii. Każdorazowo stopy podnoszono o 25 pb. Analitycy oczekują kolejnej podwyżki stóp w lutym lub najpóźniej w marcu, także o 25 pb. (ISB)

lk/mtd

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane