'Minutes’: Członkowie RPP podzieleni w ocenie październikowej projekcji CPI

DI, ISB
opublikowano: 22-11-2007, 14:44

Podczas październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jej członkowie nie zgadzali się w ocenie październikowej projekcji inflacyjnej banku centralnego, według której w 2009 roku inflacja CPI oraz inflacja bazowa netto przekroczą górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego.

Według części z nich projekcja nie uwzględnia części ryzyk dla CPI, inni zaś uważali, że inflacja może być znacząco niższa niż w projekcji, wynika z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 31 października 2007 r." (tzw. "minutes"), opublikowanego w czwartek przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Część członków Rady zwracała uwagę, że zgodnie z centralną ścieżką projekcji w 2009 r. inflacja CPI oraz inflacja bazowa netto przekroczą górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego. Ponadto wskazywali oni, że projekcja nie uwzględnia w pełni ryzyka wzrostu inflacji ponad cel inflacyjny" - podano w komunikacie.

Według nich, prognozowane obniżenie się dynamiki wynagrodzeń jest mało prawdopodobne przy nadal silnym wzroście popytu i obniżającej się stopie bezrobocia, która w ich opinii, kształtuje się poniżej stopy NAWRU.

"Jednocześnie członkowie ci wskazywali, że ze względu na procykliczność wydajności pracy trudno oczekiwać wzrostu jej dynamiki przy prognozowanym obniżeniu dynamiki PKB. W efekcie argumentowali oni, że dynamika jednostkowych kosztów pracy może być wyższa niż uwzględniono w projekcji" - czytamy dalej.

Wskazywali oni również, że w projekcji prognozowane jest znaczne przyspieszenie tempa wzrostu potencjalnego PKB, które jest szybsze niż sugerują to doświadczenia innych krajów. Ponadto uważali oni, że projekcja nie w pełni uwzględnia ryzyka trwałego wzrostu dynamiki cen żywności oraz ryzyka efektów drugiej rundy.

"Inni członkowie Rady zwracali natomiast uwagę, że w punkcie startowym projekcji uwzględniono słabszy niż obserwowany poziom kursu złotego i jednocześnie prognozowane jest osłabienie nominalnego kursu w horyzoncie projekcji. Argumentowano, że jeśli poziom kursu złotego utrzyma się na obecnym poziomie, inflacja może być znacząco niższa niż w projekcji" - głosi komunikat.

Październikowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada, że na koniec 2007 roku można oczekiwać inflacji poniżej lub w 2,5-proc. celu NBP.

Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 2,2-2,3% w 2007 r. (wobec 2,2-2,5% w projekcji lipcowej), 2,2-3,5% w 2008 r. (wobec 2,1-3,8%) oraz 2,5-4,6% w 2009 r (wobec 2,1-4,3%). Zgodnie z projekcją, roczne tempo wzrostu PKB utrzyma się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 6,5-6,6% w 2007 r. (wobec 6,2-6,8% w projekcji lipcowej), 4,4-6,2% w 2008 r. (wobec 4,3-6,7%) oraz 3,8-6,7% w 2009 r. (wobec 4,0-7,2%).

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły październiku o 3,0% r/r wobec 2,3% we wrześniu. Cel inflacyjny NBP to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Po trzech tegorocznych podwyżkach - każdorazowo o 25 pb - analitycy oczekują kolejnej 25-punktowej podwyżki w listopadzie oraz kolejnych dwóch - w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 'Minutes’: Członkowie RPP podzieleni w ocenie październikowej projekcji CPI